ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Ciepło z certyfikatem NO SMOG
14.02.2018r. 11:55

Enea Ciepło, spółka grupy Enea otrzymała certyfikat NO SMOG przyznawany przez krakowski Insty­tut Cer­ty­fi­ka­cji Emi­sji Budyn­ków. Certyfikat jest świadectwem na to, że firma produkuje ciepło w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska.

Białostocka Enea Ciepło, która dostarcza je do tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych, instytucji i odbiorców indywidualnych znalazła się w gronie firm wytwarzających bezpieczne ciepło.

Znak jakości serii "NO SMOG" wydaje Insty­tut Cer­ty­fi­ka­cji Emi­sji Budyn­ków w Krakowie, który opracował pierwszy na świecie system oceniający budynki ze względu na ich emisję zanieczyszczeń do powietrza, rozumianą poprzez sposób wytworzenia ciepła potrzebnego do ich ogrzania. W ramach procesu certyfikacji ocenie podlegają takie parametry jak: całkowity pył zawieszony (TSP), bezno(a)piren B(a)P, dwutlenek węgla (CO2), tlenki siarki (SO2/SOX), tlenki azotu (NOX) oraz tlenek węgla (CO).

"Uzyskany przez Eneę Ciepło certyfikat PreQurs jest ważny nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta i naszych Odbiorców. Enea Ciepło otrzymała klasę A, z opisem "NE", co tłumaczyć należy jako NIE EMITUJE lub też NO EMISSION - powiedział, cytowany w komunikacie Enei Ciepło, Wiktor Dulewicz.

Jak podkreślił, ciepło jest produkowane w instalacjach spółki w sposób o wiele bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska, niż w przydomowych kotłowniach węglowych. Wykorzystanie ciepła systemowego jest jednym ze sposobów na walkę ze smogiem.

Jak napisano w komunikacie dane Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska potwierdzają, że głównym twórcą białostockiego smogu, są przydomowe piece i kotłownie, a największe zanieczyszczenie występuje na osiedlach domków jednorodzinnych.
Uzyskany przez Eneę Ciepło certyfikat jest tym cenniejszy, że zaświadcza o ekologicznych walorach ciepła systemowego produkowanego przez Eneę Ciepło. Według danych Instytutu dzięki pro­duk­cji energii w elektrocie­płowni aż 35-krotnie, czyli o 3 500 proc. zmniejsza się emisja pyłów, w porównaniu z przydomową kotłownią węglową.

Dotychczas przyznano blisko sto certyfikatów "NO SMOG". Otrzymało je ponad 20 dostawców ciepła systemowego w Polsce. Certyfikacja prowadzona jest przez audytora z krakowskiego Instytutu, który podczas wizyty gromadzi, opisuje i porównuje dane. Każdy z systemów uzyskuje więc indywidualny certyfikat.

Certyfikaty wystawione przez ICEB są dokumentami zaświadczającymi, ile razy dany system ciepłowniczy oraz przyłączone do niego budynki mają mniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza w porównaniu z referencyjnym budynkiem, wyposażonym w średnioważoną statystyczną kotłownię węglową o mocy od 1 do 100 kW. Analiza tego typu obiektów, znajdujących się w Polsce, przeprowadzona została przez ICEB. Celem takiego porównania jest wykazanie, że produkcja ciepła w ciepłowniach i elektrociepłowniach zawodowych jest mniej szkodliwa dla mieszkańców miast. W ramach procesu certyfikacji ocenie podlegają szkodliwe substancje emitowane do atmosfery: całkowity pył zawieszony (TSP), beznoapiren B(a)P, dwutlenek węgla CO2, tlenki siarki SO2/SOX, tlenki azotu NOX oraz tlenek węgla CO.

W ramach certyfikatów dla budynków ogrzewanych ciepłem systemowym analizowane będą zanieczyszczenia: TSP, B(a)P oraz CO2. W zależności od tego ile razy zredukowano emisję przyznawane są klasy redukcji emisji zanieczyszczeń od A+++ (duży stopień redukcji) poprzez G (emisja na tym samym poziomie) do H (wzrost zanieczyszczeń). Jeśli Certyfikat Redukcji Niskiej Emisji wykaże całkowitą redukcję badanych zanieczyszczeń, to budynek będzie mógł być oznaczony dodatkowo znakiem "NO SMOG".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE