ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecka prasa atakuje Polskę za krytykę budowy Nord Stream 2 i politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu
14.02.2018r. 12:46

Dziennikarz FAZ Andreas Mihm napisał komentarz, w którym uznał sens budowy gazociągu Baltic Pipe we współpracy z Danią i Norwegią oraz terminalu LNG w Świnoujściu, ale zaznacza, że ryzyko szantażu ze strony dostarczyciela gazu byłoby mniejsze, gdyby Polska lepiej zintegrowała się z rynkiem europejskim. Stąd według Mihma ma wynikać krytyczny stosunek Polski do gazociągu Nord Stream 2, który przez konkurencyjne ceny "może popsuć Polsce interesy" - czytamy w BiznesAlert.pl.

Kersten Westphal, ekspertka Fundacji Nauka i Polityka (SWP) pisze na łamach FAZ, że prawdziwym celem Polski jest budowa własnego rynku gazu, który miałby przygotować kraj na dalszą izolację polityczną w Europie. Zwraca ona uwagę, że celem Unii Europejskiej jest tworzenie rynku wewnętrznego opartego na otwartych granicach między państwami.

FAZ opublikowała też opinię rzeczniczki firmy Wintershall (partnera Nord Stream 2) która powiedziała, że sprzeciw Polski wobec projektu jest wyrazem jej politycznych interesów. Dodała, że dostawy gazu nie mają dla Polski większego znaczenia, ponieważ energię elektryczną wytwarza się tu głównie z węgla, a jej celem miałby być handel amerykańskim gazem w Europie.

Wypowiedź przedstawicielki niemieckiej spółki wpisuje się w narrację głoszoną przez Kreml. Pod koniec stycznia rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skrytykowała podejście Polski względem gazociągu Nord Stream 2. Według niej formułowane przez nasz kraj zarzuty o to, że wspomniana magistrala stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej ,,nie wytrzymują zderzenia z krytyką".
Publikacje w niemieckiej prasie ukazują się tuż przed zaplanowaną na piątek wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie, gdzie ma się spotkać m.in. z kanclerz Angelą Merkel. Możliwe, że w dyskusji pojawi się temat budowy Nord Stream 2. Wcześniej polski premier wielokrotnie podkreślał swój sprzeciw wobec realizacji forsowanego przez Rosjan projektu zwracając uwagę na polityczny charakter projektu, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu. Innego zdania jest Berlin, który uznaje Nord Stream 2 za projekt biznesowy.W połowie czerwca ubiegłego roku kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że Komisja Europejska nie potrzebuje osobnego mandatu do rozmów z Rosją o podstawie prawnej do realizacji kontrowersyjnego gazociągu prawnym dla Nord Stream 2.

Warto zwrócić również uwagę na moment w jakim premier Morawiecki udaje się do Berlina. Mimo, że wybory do niemieckiego parlamentu odbyły się we wrześniu ubiegłego roku nadal nie udało zawiązać koalicji rządzącej. Po fisku rozmów na temat tzw. kolacji jamajskiej do stołu rozmów powróciło SPD. Uzgodniono tekst umowy koalicyjnej, ale formalnie rząd nadal nie powstał. Ponadto z fotela szefa SPD ustąpił Martin Schulz.

Jego miejsce zajmie Sigmar Gabriel, który w nowym rządzie może zachować stanowisko szefa niemieckiej dyplomacji. Gabriel nie ukrywał poparcia dla Nord Stream 2. Wcześniej zdążył skrytykować m.in. plany Stanów Zjednoczonych odnośnie zastosowania nowych sankcji wobec Rosji, które mogą uderzyć bezpośrednio w europejskie spółki, zaangażowane w budowę wspomnianego gazociągu. W umowie koalicyjnej CDU/CSU - SPD ani razu nie pada słowo Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.
Frankfurter Allgemeine Zeitung , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wojtek 14.02.2018r. 18:33
A Niemcy chcą być największym dystrybutorem gazu... I razem z Rosją producentem narzucić innym ceny takie by... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE