ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy określą w 2019 r. datę zakończenia produkcji energii z węgla
14.02.2018r. 13:32

Koalicjanci tworzący niemiecki rząd zawarli umowę, która może określić ostateczny termin zakończenia produkcji energii z węgla w Niemczech ̶ pisze Clean Energy Wire. Specjalna Komisja powołana w ramach porozumienia koalicyjnego uzgodnionego między socjaldemokratami i konserwatystami Angeli Merkel, stworzy harmonogram prac związanych z zamykaniem elektrowni węglowych - czytamy w BiznesAlert.pl.

Po wielu tygodniach intensywnych rozmów na temat stworzenia rządu osiągnięto satysfakcjonujące obie strony porozumienie. W dużej mierze potwierdza ono najważniejsze cele polityki energetycznej i klimatycznej konserwatystów Kanclerz Angeli Merkel (CD/CSU) i socjaldemokratów Martina Schulza (SPD). Umowa może zostać jednak odrzucona przez członków SPD, ale o tym przekonamy się dopiero na początku marca podczas finalnego głosownia.

Tuż po ogłoszeniu porozumienia rzecznik SPD Bernd Westphal w rozmowie z Clean Energy Wire powiedział: "Ustalimy datę końcową dla produkcji energii elektrycznej z węgla, zarówno dla węgla kamiennego, jak i brunatnego." Dodał również, że specjalna komisja złożona z przedstawicieli przemysłu węglowego, związków zawodowych, państw federalnych, władz lokalnych i organizacji ochrony środowiska będzie musiała rozpocząć pracę "tak szybko, jak to możliwe" i przedstawić jej wyniki do końca tego roku. Podkreślił, że Niemcy "bezwarunkowo" ustalą datę końcową dla wykorzystywania węgla na początku 2019 roku.

Po pięciu miesiącach od wrześniowych wyborów parlamentarnych dwa główne niemieckie obozy polityczne są gotowe do odnowienie tak zwanej wielkiej koalicji rządzącej krajem od 2013 roku. Zreformowany projekt traktatu potwierdza najważniejsze wnioski dotyczące polityki energetycznej i klimatycznej, które zostały ujawnione opinii publicznej kilka dni wcześniej. Podczas długich negocjacji wykluczenie węgla i dalszy wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Niemiec były kwestiami, co do których obie strony miały zgodne poglądy.

Sprawy związane z polityką klimatyczną i energetyczną znalazły się w prawie wszystkich rozdziałach porozumienia koalicyjnego. Wspomniano o nich między innymi w działach dotyczących transportu, mieszkalnictwa, rozwoju, badań i polityki europejskiej.
Najważniejsze postanowienia polityki klimatyczno-energetycznej jakie znalazły się w traktacie powodują przesunięcie realizacji celów klimatycznych z 2020 roku na 2030. Jedynym pozytywem umowy jest przyśpieszenie ekspansji energii odnawialnych i powołanie specjalnej komisji, której zadaniem będzie przygotowanie zakończenia produkcji energii z węgla w Niemczech.

- Mamy umowę koalicyjną, która jest dobrą wiadomością dla dużej liczby obywateli - powiedział Peter Altmaier, pełniący obowiązki ministra finansów i szefa niemieckiej Kancelarii Federalnej. Jak zauważył, 7 lutego jest "naprawdę dobrym dniem dla naszego kraju" i "są duże szanse na to, że wkrótce powołamy nowy rząd federalny".

Istnienie koalicji CDU/CSU i SPD jest jednak uzależnione od wyników głosowania około 460 tysięcy członków partii socjaldemokratów. Po tym jak niechętnie przystąpili do negocjacji w sprawie odnowienia wielkiej koalicji pod wodzą Kanclerz Merkel, po upadku tak zwanej Koalicji Jamajskiej, przywódcy SPD zapowiedzieli, że to szeregowi członkowie partii będą mieli decydujący głos w sprawie przyjęcia traktatu koalicyjnego. Przeprowadzenie całej procedury zajmie prawdopodobnie około trzech tygodni, a ogłoszenie wyniku głosowania spodziewane jest na pierwszy tydzień marca - czytamy w BiznesAlert.pl.
Energy Post , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE