ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze Mazowsza przypominają o wymogach uchwały antysmogowej
14.02.2018r. 13:38

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą w październiku ub. roku przez sejmik województwa mazowieckiego, od 1 lipca tego roku nie będzie można na Mazowszu palić węgla brunatnego, czy mułów - przypomniał w środę wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Wicemarszałek spotkał się w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie z przedstawicielami samorządów lokalnych; tematem rozmów była uchwała antysmogowa, która przewiduje m.in., że mieszkańcy województwa nie będą mogli palić miałem węglowym i mułem, a stare piece i kotły będą musieli wymienić. Uchwała została przyjęta przez radnych sejmiku w październiku 2017 r.

"Od tej pory bije taki zegar prawny, ponieważ nie wolno już montować nowych pieców, które nie spełniają wymogów określonych w stosowanych przepisach prawa, głównie tych, których źródłem jest prawo UE" - powiedział dziennikarzom Raboszuk

Przypomniał, że od 1 lipca br. nie wolno będzie na Mazowszu palić mułów, flotokoncentratów węglowych, mieszanek, które je zawierają, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm oraz paliw zawierających biomasę np. mokrego drewna.

Raboszuk podkreślił, że przedmiotem rozmów z przedstawicielami gmin są możliwe formy pomocy władz województwa dla gmin przy dostosowywaniu się do zapisów uchwały antysmogowej, głównie w zakresie działań edukacyjnych mieszkańców. Ponadto władze województwa chcą informować mieszkańców, gdzie można się zwracać o wsparcie np. przy wymianie starych kotłów.
"W tym roku chcemy uruchomić dwa konkursy, w marcu i w październiku, ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, które to środki będą przeznaczone na wymianę pieców. To są tzw. konkursy parasolowe, czyli o środki będą występowali operatorzy, np. samorządy, czy inne instytucje, które będą później przekazywały te środki dalej" - powiedział Raboszuk.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, do końca 2022 roku lub do końca 2027 roku (w zależności od normy urządzenia) użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas od 3 do 5, są zobowiązani do ich wymiany na kotły zgodne z wymogami unijnymi. Z kolei użytkownicy kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku lub będą zobowiązani do wyposażenie ich w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Uchwała przewiduje możliwość stosowania kontroli urządzeń grzewczych, które będą mogły przeprowadzić: straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, upoważnieni urzędnicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE