ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do Sejmu trafił projekt ustawy w sprawie dofinansowania rachunków za ogrzewanie
14.02.2018r. 13:46

Poseł Piotr Liroy-Marzec złożył w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który umożliwia samorządom dofinansowanie rachunków za ogrzewanie lokali socjalnych energią elektryczną.

Liroy-Marzec (niezrzeszony) poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że pod projektem podpisało się 15 przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej.

"To jest projekt ustawy, w którym regulujemy sprawę najbiedniejszych ludzi, którzy nie mogą dostać dotacji na energię elektryczną. To grupa ludzi, która w sezonie grzewczym ma największe trudności" - mówił Liroy-Marzec.

Zdaniem Piotra Ikonowicza z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, w ramach programu "Mieszkanie plus" zlikwidowano ochronę lokatorów. Według niego ludzie, którzy podpisali umowę najmu w ramach tego programu "dobrowolnie poddali się egzekucji komorniczej, czyli podlegają artykułowi 777 Kodeksu postępowania cywilnego, co oznacza, że dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore, niepełnosprawne będą eksmitowane bez rozprawy sądowej, na której ustalano by ich uprawnienie do lokalu socjalnego".

Radny Piotr Guział podkreślił, że celem ustawy jest to, żeby samorządy finansowały opłaty za prąd w budynkach, które nie są ogrzewane z sieci centralnego ogrzewania.
W jego ocenie w całej Warszawie w ciągu czterech miesięcy dla 15 tys. mieszkań oznaczałoby to łączny wydatek wynoszący maksymalnie ok. 60 mln zł. "Wydaje się, że to (...) kropla w 17-miliardowym budżecie naszego miasta" - zaznaczył Guział.

Projekt przewiduje dopisanie do obecnej ustawy o pomocy społecznej zapisu, że "zasiłek celowy może być przeznaczony na pokrycie części lub całości kosztów rachunku za energię elektryczną dostarczaną do lokalu ogrzewanego wyłącznie energią elektryczną".

W uzasadnieniu podkreślono, że wnioskodawcy nie precyzują formy ani zakresu pomocy dla lokatorów uznając, że decyzje w tej sprawie powinny podejmować samorządy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE