ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Znowu niższe ceny we francuskich aukcjach dla PV
14.02.2018r. 13:48

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, rząd Francji poinformował o rozstrzygnięciu kolejnych aukcji dla fotowoltaiki. Pierwsza dotyczyła projektów fotowoltaicznych uznanych za innowacyjne. Natomiast druga była kolejną aukcją dedykowaną deweloperom naziemnych farm fotowoltaicznych.

W pierwszej aukcji, która została poświęcona innowacyjnym projektom fotowoltaicznym - m.in. pływającym elektrowniom PV, systemom wykorzystującym innowacyjne oprogramowanie w celu zwiększenia uzysków energii czy np. moduły dwustronne - do dyspozycji był potencjał rzędu 70 MW.

Wsparciem objęto 50 projektów, a średnia cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wyniesie 80,7 euro/MWh.

W 2017 r. Pałac Elizejski przyjął plan, zgodnie z którym w ciągu trzech lat przeprowadzi trzy tego rodzaju aukcje dla fotowoltaiki, obejmując rządowymi gwarancjami sprzedaży energii projekty o łącznej mocy 210 MW. Kolejna aukcja zostanie rozstrzygnięta w IV kwartale br.

Francuzi jednocześnie przeprowadzili kolejną aukcję dla naziemnych farm fotowoltaicznych o mocy od 0,5 MW do 17 MW, udostępniając do podziału 500 MW.

Dzięki tej aukcji wsparciem zostanie objętych 77 inwestycji, a średnia zaoferowana w ich przypadku cena za energię wyniosła 61,6 euro/MWh i była niższa o 4 proc. w porównaniu do wyniku z wcześniejszej aukcji.

W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 euro/MWh.

Francuskie ministerstwo ekologii i solidarnej transformacji podaje, że ponad połowa z nagrodzonych wsparciem farm fotowoltaicznych powstanie na gruntach nienadających się do wykorzystania np. w rolnictwie.

Organizacja aukcji dla naziemnych farm fotowoltaicznych to efekt decyzji francuskiego rządu z roku 2016, kiedy przyjęto plan objęcia systemem aukcyjnym takich projektów o łącznej mocy 3 GW.

Kolejna aukcja dla naziemnych farm fotowoltaicznych, w sumie na 720 MW, odbędzie się 1 czerwca br.
Przyznana w wyniku wcześniejszej aukcji dla gruntowych farm PV średnia cena dla zwycięskich projektów wyniosła 63,9 euro/MWh i była o 9 proc. niższa od osiągniętej we wcześniejszej aukcji.

Dla projektów w przedziale 5-17 MW średnia była jeszcze niższa, spadając do 55,5 euro/MWh.

Natomiast w ostatniej aukcji dedykowanej fotowoltaice na dachach ustalono, że przeciętna stawka, po jakiej będzie kupowana energia, wyniesie 93,4 euro/MWh, czyli o 10 proc. mniej niż we wcześniejszej aukcji tego rodzaju. W grupie większych projektów o mocy od 500 kW do 8 MW średnia wyniosła 88,4 euro/MWh i była o 12 proc. niższa niż odnotowana podczas wcześniejszej aukcji.

Francuzi prowadzą też osobne aukcje dla projektów fotowoltaicznych, w przypadku których dominować ma autokonsumpcja produkowanej energii. Więcej o wynikach ostatniej aukcji dla projektów prosumenckich w artykule: Francuzi przeprowadzili kolejną aukcję dla prosumentów.

Ostatnio Paryż ogłosił, że zwiększy ustalony wcześniej maksymalny potencjał fotowoltaiki, który będzie kontraktować co roku w drodze aukcji. Wcześniej ustalono, że będzie to 1,45 GW, a teraz Francuzi zakładają organizację co roku aukcji, które mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,45 GW.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe szacuje, że w ubiegłym roku Francuzi podłączyli do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 890 MW, a rok wcześniej około 560 MW.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów fotowoltaicznych do 20,2 GW, a obecnie francuski potencjał PV zbliża się do poziomu 8 GW.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do poziomu 48,7 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE