ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom spiera się ze swoim njawiększym kilentem w Niemczech i partnerem w Nord Stream 2
14.02.2018r. 17:37

Rosyjski Gazprom zgłosił do arbitrażu umowę gazową z niemieckim Uniperem. To największy kupiec rosyjskiego gazu w Niemczech i partner finansowy spornego projektu Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.

Gazprom liczy na to, że arbitraż przyzna mu prawo do podwyżki cen gazu od 1 lutego 2018 roku. Podkreśla, że jest to normalna procedura przewidziana w kontrakcie. Unika informacji o cenach dla Niemców. Średnia cena gazu od tej firmy w 2017 roku wyniosła 196,7 dolarów za 1000 m sześc., a w tym roku może osiągnąć 220 dolarów. Informował o tym wiceprezes Aleksander Miedwiediew podczas dni inwestora w Nowym Jorku. W styczniu gaz dostarczony do Europy kosztował średnio 224 dolary.

Źródło rosyjskiej gazety RBC przekonuje, że powodem starań o rewizję jest zmiana warunków rynkowych. Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej rośnie wartość kontraktów na dostawy z Rosji, w których zawarta jest indeksacja formuły cenowej do kosztu baryłki. Gazeta przypomina, że średnia cena gazu na giełdzie TTF wynosiła 14 lutego 240,5 dolara za 1000 m sześc., na NCG - 239,7 dolarów, a na Gaspool - 234,3 dolary. Mogłoby to oznaczać, że cena oferowana przez Rosjan jest istotnie niższa od oferty giełdowej i nie chcą oni dawać zbyt dużych marż na reeksporcie Uniperowi.
Niemiecka firma odpowiada za połowę importu gazu z Rosji do Niemiec, który w zeszłym roku sięgnął 53,4 mld m sześc. W przeszłości - jeszcze pod inną nazwą - Uniper zgłosił do arbitrażu cenę gazu z Rosji. Gazprom nie chciał przyznać zniżki, a ostatecznie strony doszły do porozumienia o zmianie ceny. Interfax wskazuje, że w wyniku sporu E.on zapłacił Gazpromowi 800 mln euro za zrealizowane dostawy. Obecnie skończył się okres obowiązywania ugody, a spór powrócił.

Uniper jest jednym z partnerów finansowych projektu Nord Stream 2, którego wartość jest szacowana na 9,5 mld euro. Gazprom informował, że w zeszłym roku kredytodawcy przekazali na ten cel 3 mld euro. W zeszłym roku obie firmy celebrowały dwudziestopięciolecie współpracy naukowo-technicznej - czytamy w BiznesAlert
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE