ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstanie pierwsza na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna na morzu
16.02.2018r. 13:31

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, znajdujące się na zbiornikach wodnych elektrownie fotowoltaiczne budowane są na świecie już od kilku lat, jednak jak dotąd żaden deweloper nie zrealizował takiego projektu na morzu. Pierwsi chcą być Holendrzy.

Konsorcjum holenderskich firm i instytucji naukowych przygotowuje projekt pierwszej na świecie pływającej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie na morzu. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 3 lat.

W celu zbadania warunków i zebrania doświadczeń pod kątem budowy większej instalacji Holendrzy zrealizowali już mniejszą instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, którą umieszczono przy jednej z morskich platform, na których jest wydobywany gaz.

Dzięki tej instalacji autorzy projektu sprawdzą, o ile wyższe będą uzyski energii w porównaniu do instalacji realizowanych na lądzie. Wstępnie zakłada się, że produkcja energii będzie większa o około 15 proc., jednak z drugiej strony trzeba liczyć się z szybszą degradacją.

Na razie nie wiadomo, jaką moc osiągnie planowana morska elektrownia fotowoltaiczna, ani gdzie zostanie ulokowana.

Firma Oceans of Energy, jeden z udziałowców projektu, wskazuje, że panele fotowoltaiczne można instalować docelowo nie tylko przy platformach wiertniczych, ale również przy pracujących na morzu elektrowniach wiatrowych.
Holendrzy posiadają już morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,118 GW, na co składa się 365 morskich turbin, a umieszczenie między nimi paneli fotowoltaicznych mogłoby znacząco zwiększyć uzyski energii na takich obszarach.

Budowa farm fotowoltaicznych na wodzie wydaje się świetnym rozwiązaniem dla krajów mających ograniczoną podaż gruntów - takich jak Japonia, gdzie na zbiornikach wodnych powstają już duże elektrownie PV - czy, w przypadku Europy, Holandia.

W Holandii tylko w ubiegłym roku podłączono do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 850 MW, a rok wcześniej zrealizowano około 500 MW.

Holendrzy przygotowują się również do budowy jednej z największych w Europie pływających elektrowni PV, która powstanie na zbiorniku wodnym w regionie Lingewaard.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE