ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Przyłączenie stacji ładowania - instrukcja dla gmin
13.03.2018r. 05:23

Magdalena Lipiecka ("Energia i Recycling, 2/2018)
Warunkiem niezbędnym do rozwoju elektromobilności w Polsce jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Istotne jest także tempo jej rozbudowy, adekwatne do wzrostu liczby użytkowników samochodów elektrycznych.

Zrealizowanie Pakietu na Rzecz Czystego Powietrza, opublikowanego przez Ministerstwo Energii, zapewni realizację trzech podstawowych celów. Są to: milion pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 roku, minimum 30% wartości dodanej związanej z produkcją pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w 2015 roku, a także inteligentna sieć stacji ładowania odpowiadającą potrzebom rynku.

Krok po kroku

Gmina, która chce przyłączyć do sieci elektroenergetycznej punkt ładowania samochodów elektrycznych, powinna złożyć do operatora sieci dystrybucyjnych (OSD) wypełniony wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej wraz z kompletem wymaganych dokumentów (formularz wniosku udostępnia OSD na stronie internetowej oraz w punkcie obsługi klienta dystrybucyjnego). Następnie OSD wydaje inwestorowi warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, w terminie określonym dla danej grupy przyłączeniowej. Krokiem trzecim jest podpisanie przez gminę oraz operatora sieci dystrybucyjnej umowy o przyłączenie do sieci (projekt umowy przedstawia OSD). Inwestor uiszcza opłatę za przyłączenie, określaną przez OSD zgodnie z zasadami opisanymi w taryfie dla dystrybucji energii OSD, dla danej grupy przyłączeniowej. Czwartym etapem jest realizacja przez OSD oraz inwestora umowy o przyłączenie do sieci. Zgłoszenie przez inwestora do OSD gotowości instalacji odbiorczej inwestora do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej to piąty etap inwestycji. Ostatnim krokiem jest przyłączenie punktu ładowania samochodów elektrycznych do sieci OSD po realizacji zadań wymienionych w umowie przyłączeniowej.

Warto wiedzieć

O przyłączenie do sieci może ubiegać się podmiot, który posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu, np. akt własności bądź umowę najmu lub dzierżawy. Proces przyłączenia punktu ładowania samochodów elektrycznych do sieci elektroenergetycznej rozpoczyna się od złożenia do właściwego OSD wypełnionego wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej - wzory wniosków znajdują się m.in. na stronach internetowych OSD i spełniają wymagania związane z przyłączeniem punktów ładowania samochodów elektrycznych. Opłaty za przyłączenie do sieci wynikają z taryf OSD dostępnych m.in. na ich stronach internetowych.

Szczegółowa instrukcja przyłączania punktów ładowania samochodów elektrycznych do sieci elektroenergetycznej dostępna jest na stronie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Dodatkowych informacji udzielają także operatorzy sieci dystrybucyjnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE