ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Cykl raportów BPEP. "Co oznacza inteligentna infrastruktura w cywilizacyjnej transfromacji energetyki i gdzie jest jej miejsce?"
08.03.2018r. 05:07

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
W obszarze użytkowania inteligentnej infrastruktury polskie społeczeństwo (w całości) wykonało w ostatnich 20 latach krok milowy, razem z najlepszymi na świecie. Na polskim rynku energii elektrycznej symbolem inteligentnej infrastruktury jest elektroniczny licznik, ewentualnie ze zdalnym odczytem. Licznik, który w żadnym stopniu nie przekłada się na nowe cenotwórstwo. Taki stan, to bomba z opóźnionym zapłonem.

Powstrzymać inwestycje w energetyce WEK, poruszyć rozwój energetyki EP-NI! To jest to, czego najbardziej potrzebuje współczesna polska energetyka. A można to uczynić za pomocą inteligentnej infrastruktury. Trzeba jednak dostrzec, że inteligentna infrastruktura w kolejnych latach będzie przede wszystkim domeną energetyki EP-NI.

Wykorzystanie potencjału inteligentnej infrastruktury w energetyce EP-NI wymaga nowej zasady TPA, dla której w Raporcie przyjmuje się akronim TPA+. Jest to zasada dostępu "inwestycyjnego", polegająca na prawnej (i rzeczywistej) możliwości przyłączania się prosumentów i/lub niezależnych inwestorów do sieci za pomocą inteligentnych terminali dostępowych. W szczególności terminali ZOS(I,U), umożliwiających zarządzanie ograniczeniami sieciowymi prądowymi (gałęziowymi) i napięciowymi (węzłowymi). Także terminali ZOK(E,P), umożliwiających bilansowanie energii i regulację mocy w/na poszczególnych osłonach kontrolnych wschodzącego rynku energii elektrycznej.

Oczywiście, zasada TPA+ musi pociągnąć za sobą cały pakiet regulacji prawnych umożliwiających całkowicie nową architekturę rynku, w tym umożliwiających cenotwórstwo rozproszone, ukierunkowane mniej na odbiorców/prosumentów, a bardziej na odbiorniki/odbiory zarządzane przez inteligentną infrastrukturę, w szczególności przez sterowniki PLC, Internet IoT i inne. W takim kontekście pożądane jest cenotwórstwo rozproszone, umożliwiające "szybki" asynchroniczny handel niezestandaryzowanymi mikrowolumenami (obszar potencjalnego zastosowania technologii blockchain).

Podkreśla się, że tak rozumiana inteligentna infrastruktura (alokowana do energetyki EP-NI) oraz adekwatne do tej infrastruktury rozproszone cenotwórstwo i selfdispatching są najskuteczniejszym sposobem racjonalnego wykorzystania istniejących zasobów energetyki WEK. W szczególności zasobów wytwórczych energetyki węglowej (jest to możliwe tylko w trybie pracy podstawowej bloków węglowych). Także zasobów sieciowych (poprzez intensyfikację wykorzystania ich zdolności przesyłowych); w wypadku zasobów sieciowych podstawowe znaczenie ma efektywne wykorzystanie sieci nN-SN, stanowiących podstawową infrastrukturę techniczną rynku wschodzącego.

Odrębnym segmentem inteligentnej infrastruktury, którego zupełnie się jeszcze nie dostrzega w polskiej elektroenergetyce, jest inteligentna infrastruktura układów dosyłowych (szczególnie "zintegrowanych" układów wytwórczo-przesyłowych offshore) w przyszłych korytarzach infrastrukturalno-urbanistycznych. W tym wypadku podstawowe znaczenie ma "inteligencja" układów energoelektronicznych, które w kolejnych latach będą zmieniać całkowicie paradygmat rozwojowy infrastruktury elektroenergetycznej wielkich mocy (zastępującej dotychczasowe systemy przesyłowe, ukształtowane w ciągu ponad pięćdziesięciu ostatnich lat). W tym wypadku chodzi zarówno o całkowicie nowe zarządzanie rozpływami sieciowymi jak i o zwiększanie zdolności przepustowej linii elektroenergetycznych za pomocą ich ewentualnej hybrydyzacji (systemów prądowych AC/DC).
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE