ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE chce na razie sama realizować projekt offshore, do '30 chciałaby mieć 2,5 tys. MW
07.03.2018r. 14:28 07.03.2018r. 13:26

PGE chce na razie sama realizować projekt morskich farmach wiatrowych, ale w przyszłości nie wyklucza partnerstwa. Spółka nie wyklucza też ewentualnych przejęć w tym segmencie rynku - poinformował prezes Henryk Baranowski. Grupa ma ambicję, by do 2030 r. zbudować w offshore 2,5 tys. MW.

"Na dzień dzisiejszy sami będziemy ten projekt realizować. Jeśli uznamy, że partnerstwo przyniesie korzyść, to - jak zakładaliśmy w strategii - nie wykluczamy partnerstw w żadnym zakresie. Nie prowadzimy żadnych zaawansowanych rozmów dotyczących poszukiwania partnera" - powiedział Baranowski na konferencji prasowej.

PGE poinformowała, że zmieniające się otoczenie zarówno regulacyjne, jak i technologiczne, uzasadnia realizację projektu morskich farm wiatrowych o mocy ok. 1000 MW w perspektywie połowy przyszłej dekady.

Prezes Baranowski powiedział w środę, że offshore jest główną opcją strategiczną dla grupy. Poinformował, że koszt projektu o mocy 1.000 MW, razem z przyłączeniami, szacowany jest na 12-14 mld zł.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla projektu PGE złożyła w grudniu 2017 r. Trwają badania oddziaływania inwestycji na środowisko.

"Chcielibyśmy, by decyzja środowiskowa była jak najszybciej" - powiedział Baranowski.

Dodał, że jego marzeniem jest, by projekt osiągnął status "ready to build" w 2021 roku.

Prezes pytany, czy 1.000 MW w offshore wyczerpuje ambicje grupy, odpowiedział: "Na pewno nie, apetyty mamy zdecydowanie większe. Życie pokaże, jakie będą możliwości realizacyjne. To trudny, dość nowatorski projekt".

"Teoretycznie w tym momencie - rozwój technologiczny jest duży, zwiększają się moce wiatraków, spadają ceny - nasze zamierzenia to 2,5 tys. MW do 2030 r. Jest jednak bardzo dużo znaków zapytania na tej drodze" - dodał.
Wyjaśnił, że chodzi o trzy projekty Baltica, które są w dyspozycji grupy.

Pytany, czy spółka jest zainteresowana przejęciami projektów offshore, odpowiedział: "Nigdy nie mówimy nie. Większość z nich po dokładniejszej analizie nie jest jednak tak interesująca, jakby się wydawało".

Polenergia poinformowała kilka dni temu o zawarciu ze Statoil Holding Netherlands wstępnej, warunkowej umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w dwóch spółkach zależnych, które prowadzą projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1200 MW.

Prezes PGE poinformował, że grupa nie prowadziła z Polenergią rozmów w tej sprawie.

W ocenie Baranowskiego projekty offshore nie będą potrzebować znaczącego wsparcia.

"Czekamy na rozwiązania regulacyjne, ale postęp technologiczny jest tak szybki, że można sobie wyobrazić realizację z relatywnie niskim poziomem wsparcia" - powiedział prezes podczas telekonferencji.

Dodał jednocześnie, że spółka zakłada, że farmy morskie wystąpią w aukcjach OZE. W jego ocenie aktualna cena referencyjna, na poziomie 470 zł/MWh, jest dla spółki satysfakcjonująca.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: M. 07.03.2018r. 15:36
A ja mam apetyt na 10 do 12 GW w offshore... chrum, chrum wiatr...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE