ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Co się dzieje w sprawie naszego, jako konsumentów, perspektywicznego bezpieczeństwa w zakresie pokrycia potrzeb energetycznych?
09.03.2018r. 05:12

Jerzy Łaskawiec , ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 1/2018)
Z materiałów opublikowanych przez PSE, jako prognoza na styczeń 2018, wynika, że w przeważającym okresie miesiąca, w szczytach poszczególnych dni, przy zapotrzebowaniu KSE w przybliżeniu 23-25 tys. MW, nadwyżka mocy dostępnej ponad wymaganą (oprócz niedziel, gdzie wynosiła ona około 3 tys. MW) jest przeważnie zerowa, a w pozostałych 22 dniach minusowa (do minus 600 MW).

Sama nadwyżka jest wprawdzie wyższa (około 3500 MW w dni powszednie), ale dyspozytor systemu musi brać zawsze pod uwagę wszelkie ryzyka, które - jak to mówią prawa Murphy'ego - chcą się zmaterializować Operator nie ma żadnych powodów, aby koloryzować rzeczywistość Więc wygląda ona kiepsko. Jest światełko w tunelu? Mam teraz, kolejny raz, może niepłonną nadzieję, że powstanie organizacja (organ?), który będzie analizował scenariusze, również te pesymistyczne. Tym organem ma być nowe Centrum Analiz Strategicznych.

"Rząd będzie bardzo ambitny w zmienianiu Polski na lepsze" - powiedział premier. "Musimy uczyć się przygotowywać spójne prawo i podejmować decyzje podporządkowane długofalowym strategiom rozwojowym". Cel powołania Centrum Analiz Strategicznych z założenia jest znacznie szerszy niż tylko przygotowywanie dokumentów strategicznych dla rządu. Mamy wszyscy nadzieję, że jego analizy obejmą perspektywę kilkunastu lat, bo taka perspektywa jest typowa dla sterowania bezpieczeństwem energetycznym. Takie organy jak ten są dostępne rządom i Niemiec, i Francji, Japonii, i Anglii i wielu innym. Nie mają tam wątpliwości co do tego, że takie perspektywiczne zamierzenia (bezpieczeństwo energetyczne) wymagają konsensusu wszystkich sił politycznych i obecnych nominatów oraz potencjalnych przyszłych.

Przykładem takiego współdziałania jest sytuacja w Wielkiej Brytanii związana z budowaną tam elektrownią jądrową Hinkley Point C Zostanie ona uruchomiona w 2025 roku. Przedmiotem konsensusu politycznego jest zatwierdzony przez Londyn (i pobłogosławiony w UE jako dopuszczalna pomoc publiczna) w 2013 roku tzw. kontrakt różnicowy, w którym zagwarantowano, że inwestorzy Hinkley Point C w ciągu 35 lat będą otrzymywali 92,5 funta za każdą wyprodukowaną MWh, bez względu na cenę rynkową. Rozbudowywana elektrownia jądrowa Hinkley Point ma zapewnić 7 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną i pomóc wypełnić lukę po zamknięciu ostatnich elektrowni węglowych w 2025 roku. W tym okresie (12 lat) co najmniej zmieniło się tam, lub jeszcze się zmieni, 4-5 premierów. Należy podkreślić, że inwestorem jest nie angielski, ale francuski EDF (67%), a 33% udział w inwestycji będą mieli Chińczycy, to jest CGN - China General Nuclear Power Group.

Nasze Centrum Analiz Strategicznych musi być strategiem dla tego rodzaju konsensusów politycznych. Coś podobnego w Polsce już istniało, nie mówię o Komisji Planowania Hilarego Minca (był również ministrem przemysłu i handlu), ale o tej, która dotrwała do 1996 r., czyli o Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, działającej w Polsce w latach 1945-49 i 1989-96. Komisja ta koordynowała w pewnien sposób budowanie planów gospodarczych Polski. Ostatni szef tego urzędu Jerzy Kropiwnicki (szef Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Hanny Suchockiej) nie tyle został z tego urzędu odwołany, a urząd ten rozwiązano, bo podobno miał zbyt czarne prognozy (sic!). Tak się wylewa dziecko z kąpielą. Mam wiarę, że powtórki z historii tym razem nie będzie.

Przykładem pragmatyzmu w międzypartyjnych dyskusjach o przyszłości jest niemiecka sytuacja przed skonstruowaniem nowego rządu (vide DIE WELT z 9 stycznia). Jeśli ma być powołany rząd CDU/CSU z SPD, to ten ostatni, mimo że był w poprzednim rządzie, zażądał zmniejszenia celu redukcji emisji CO2 w roku 2020. Poprzedni ambitny cel to 40% redukcji w stosunku do 1990 roku. Nowy - to prawdopodobnie 33%. Wszystko dzieje się przy oczywistym proteście "zielonych" i partii lewicowych, które miały chrapkę na rządzenie. Jak mawiał prezydent USA, najważniejsze to "gospodarka, głupcze". Podobnie w sprawach emisyjnych zachował się teraz Donald Trump.

Po co o tym piszę? Polska organizuje następny szczyt klimatyczny w Katowicach, mamy nadzieję, że ten splendor nie przekształci się automatycznie w chęć kolejnego bicia rekordów w deklaracjach.

A wracając do początku felietonu - należy odnotować, że moc zainstalowana w styczniu w elektrowniach wiatrowych, która wynosi 5789 MW, jest w tychże samych materiałach PSE zadeklarowana w wielkości 295 MW (?). Trzymajmy się ziemi (jako gruntu), a nie latajmy w chmurach. Z NOWOROCZNYM pozdrowieniem dla czytelników.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryz 09.03.2018r. 10:38
No jakże w bezwietrzny, mroźny wyż można postąpić inaczej, jak tylko uznać, że wiatraków nie ma. Te 295 z 5789 MW to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.03.2018r. 10:52
Myślę, że te problemy występują nie tylko u nas, patrz fake news cire z 07.03.2018 o tym, że cały Europejski system... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE