ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analiza ARP: w lutym osłabienie cen węgla na rynku europejskim
12.03.2018r. 19:24

W lutym br. nastąpiło osłabienie cen węgla na europejskim rynku. W pierwszej połowie miesiąca indeksy obniżyły się o ponad 8 USD na tonie; w drugiej połowie lutego ceny nieco odbiły, ale nie powróciły do notowań z początku miesiąca - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

ARP na zlecenie Ministerstwa Energii monitoruje sytuację na węglowych rynkach. Agencja publikuje analizy w prowadzonym przez jej katowicki oddział portalu Polski Rynek Węgla. W najnowszej, opublikowanej w poniedziałek, analizie eksperci ARP ocenili, że w lutym sytuacja na międzynarodowym rynku węgla była dość mocno zróżnicowana.

"Podczas gdy w obszarze Azji-Pacyfiku rosnący popyt ze strony indyjskich nabywców wzmacniał ceny, to w obszarze Atlantyku, rynek - ze względu na kończącą się zimę i wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych - nieco wyhamował. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym ceny węgla w Europie był sezonowy spadek stawek frachtowych. Stany zapasów wśród europejskich producentów węgla pozostawały wysokie, a prognozowane ocieplenie nie zapowiadało wzrostu płynności, co miało odzwierciedlenie w bardzo małej ilości zawieranych transakcji" - czytamy w opracowaniu.

Tygodniowe indeksy w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w pierwszej połowie miesiąca obniżyły się o ponad 8 USD za tonę węgla energetycznego o wzorcowych parametrach, osiągając 16 lutego poziom 82,94 USD za tonę. W drugiej połowie lutego ceny nieco odbiły, jednak nie powróciły do notowań z początku miesiąca - 23 lutego indeks CIF ARA wyniósł 87,30 USD za tonę. Z obserwacji wynika, iż na przestrzeni całego miesiąca wartości indeksów dziennych były poddane znaczącym fluktuacjom.

Wraz ze spadkiem cen węgla w europejskich portach ARA spadały też ceny węgla rosyjskiego w portach bałtyckich. Tygodniowa cena węgla w połowie lutego wynosiła tam średnio 79,50 USD za tonę i była o 7 USD na tonie niższa wobec notowań w poprzednim tygodniu. Słabszy popyt na węgiel w Europie przełożył się również na wydłużenie kolejki statków w portach bałtyckich - z 30 na początku miesiąca do 66 w połowie lutego.

W obszarze Azji-Pacyfiku nadal głównym czynnikiem mającym wpływ na poziom cen węgla były obchody chińskiego Nowego Roku, przypadające na połowę tego miesiąca. Ponadto problemy logistyczne w zakresie podaży węgla w Qinhuangdao oraz silniejsza chińska waluta w stosunku do dolara amerykańskiego, w połączeniu z kurczącymi się zapasami w elektrowniach, wspierały wzrost cen w kluczowych portach przeładunkowych na początku miesiąca.
W RPA, po odnotowanych spadkach indeksu Portu Richards Bay na początku miesiąca - z poziomu 96,66 USD za tonę do 90,84 USD za tonę 9 lutego - w odpowiedzi na prognozy zwiększonego zapotrzebowania w Indiach ceny odnotowały kolejne wzrosty w połowie miesiąca. 16 lutego indeks cenowy wzrósł do 94,86 USD za tonę, a ma marzec zawierano transakcje nawet w cenie 97,50 USD za tonę.

Analitycy wskazują, iż główną siłą napędową na światowym rynku węgla jest obecnie silne zapotrzebowanie ze strony Indii, a największym beneficjentem tego wzrostu jest RPA; kraj ten zwiększa dostawy na rynek indyjski.

Rosnący popyt na węgiel w obszarze Azji-Pacyfiku umocnił dotychczasowe prognozy dotyczące zwiększenia obrotów na międzynarodowym rynku tego surowca. Zdaniem analityków Noble Group, światowy rynek węgla energetycznego transportowanego drogą morską wzrośnie w tym roku o ok. 48 mln ton (5 proc.), osiągając wielkość ok. 974 mln ton. Według analityków, wzrost popytu będzie pochodził w dużej mierze z Azji, a na rynku może zabraknąć ok. 10 mln ton węgla.

Eksperci, których opinie przytaczają analitycy ARP, prognozują, iż 2018 będzie kolejnym "silnym rokiem" dla rynku węgla, wraz z innymi rynkami towarowymi. "Przy dużym popycie wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniej wielkości podaży węgla energetycznego. Rynek globalny wydaje się być w stanie ograniczonej podaży; pojawiają się już reakcje po stronie podażowej lecz są one niewystarczające" - czytamy w opracowaniu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE