ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla
12.03.2018r. 23:11

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla - powiedział w poniedziałek w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

"W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu" - powiedział w programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja Tchórzewski.

"Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa" - dodał Tchórzewski. Dodał, że "chcemy traktować to jako pilotaż".
Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Dodaj nowy Komentarze ( 24 )

KOMENTARZE ( 24 )


Autor: Energetyk 50 13.03.2018r. 04:44
Jaka moc bloku w układzie gazowo-parowym?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Niestety 13.03.2018r. 07:44
Niestety zgazowanie to nie przeistoczenie i nawet w Toruniu nie zamienia atomów węgla na atomy wodoru i emisja CO2 jest na takim samym poziomie jak z bloku węglowego. Nie lepiej zbudować klasyczny blok węglowy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: giv 13.03.2018r. 08:35
545MWe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary 13.03.2018r. 08:49
No nie. Nawet przy takiej samej ilości atomów węgla masz o połowę wyższą sprawność. Po uruchomieniu członu parowego. Co wyklucza dobrą sprawność w pracy interwencyjnej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 13.03.2018r. 10:12
Nie, bo TVP nie będzie miało materiału, aby piać z zachwytu nad innowacyjnością nierentownej technologii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EnEn 13.03.2018r. 10:31
Blok gazowo-parowy jest bardziej elastyczny. O wiele krótszy czas rozruchu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 26.03.2018r. 11:15
Blok parowo-gazowy, rzeczywiście ma stosunkowo krótki czas rozruchu, jeżeli pracuje na gaz ziemny albo olej. Bez wątpienia jednak znacznie dłuższy niż blok gazowy. Niestety instalacja zgazowania węgla nie jest w stanie zbliżyć się do tej zmienności. Musi pracować ze stałym obciążeniem i jest bardzo kapryśna. Ponadto powstałe odpady są bardzo "jadowite". Z jednego problemu wchodzimy w drugi. Dodatkowo, przy skrajnie dużych kosztach inwestycyjnych, elektrownia musi pracować pełną mocą zawsze jak daje radę. I nie są to odkrycia, bo takich worków bez dna dla pieniędzy pracuje już pare na świecie. No ale obecne władze nie będą w stanie tego stwierdzić, bo nawet jeżeli PIS będzie wiecznie rządził, to znających lepiej jego program znajdzie się kilka ekip przed próbą uruchomienia takiej instalacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ster 13.03.2018r. 12:42
Nie wspomniano tutaj o dyspozycyjności takiego bloku która wynosi w porywach do 80%. Jedyny zysk to 2% sprawności w stosunku do bloku na parametry nadkrytyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szkoda czasu 13.03.2018r. 08:34
Jaka jest emisja CO2 przy zgazowaniu węgla chyba nie zerowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szkoda czasu 13.03.2018r. 08:35
Jaka jest emisja CO2 przy zgazowaniu węgla chyba nie zerowa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: OBs2 13.03.2018r. 09:02
Rozumiem, że to projekt który ma zastapić blok w Ostrołęce - to może mieć sens.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 14.03.2018r. 08:51
Mylisz się, według zapowiedzi Tchórzewskiego ENEA ma zaangażować się równolegle w obie inwestycje energetyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 13.03.2018r. 10:21
A podobno przepisy prawa zabraniają ogłaszania istotnych dla spółek giełdowych informacji poza oficjalnymi komunikatami ogłaszanymi przy udziale GPW.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: spółka giełdowa 13.03.2018r. 10:23
"podejmujemy się budowy elektrowni" - ta informacja jest istotna z perspektywy ceny akcji ENEA i potencjalnie Bogdanki (patrząc choćby na dzisiejsze kursy), wcześniej spółka wyłącznie informowała, że rozważa i analizuje taką inwestycje; ciekawe, czy w tej sytuacji wszyscy akcjonariusze mieli taki sam dostęp do informacji o decyzji o której mówi Pan Minister i czy zapewnili go przedstawiciele spółki.... są przepisy MAR, które obowiązują spółki giełdowe, jest też KNF
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eco-energetyk 14.03.2018r. 09:03
Ciekawy jestem na ile ton węgla na godzinę lub na dobę przewidziana będzie instalacja. .?Prototypowe technologie są do stępne na 30.000 ton /rokWęgiel zmielony który zamieniamy w drodze pyrolizy na gas w 90%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Adam 13.03.2018r. 10:31
Jaki stosunek 1MW/PLN ? Zapewne totalnie nieopłacalne. Te środki lepiej zainwestować w farmy PV, lub dodatkowy blok W EJ 1.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ARX 13.03.2018r. 11:28
Jeśli ten projekt rzeczywiście zacznie dziłać, a nie pozostanie wieczną dziurą bez dna, to rzeczywiście może być bardzo pożyteczny z uwagi na elastyczność i brak PMów, bo to one w odróżnieniu do CO2 sa teraz dla nas najwięskzym problemem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zyta 13.03.2018r. 11:44
A czy to się spina ekonomicznie Panie Ministrze Tchórzewski ? Czy to raczej kolejne wielkie "cudo inwestycyjne" wbrew zdrowemu rozsądkowi oraz wbrew najświętszym zasadom ekonomii ? Tak samo jak ciągnąca się jak guma do majtek inwestycja w Stalowej Woli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pies 13.03.2018r. 18:24
A jeśli coś pójdzie nie tak i wymknie się spod kontroli jak to w Polsce bywa? Patrz pożar kopalni w USA w Pensylwanii od 1962 roku i nadal trwa mimo prób ugaszenia.Dlaczego chcecie zniszczyć Lubelskie zagłębie węglowe jedyne, które bez dotacji daje wartość dodaną.
Obudźcie się mieszkańcy lubelszczyzny!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: J.H.Andersen 13.03.2018r. 22:20
Baju, baju, będziesz w raju. Dobranoc.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: z PGE 14.03.2018r. 08:33
MIŚ! Mis będzie wielki i gruby, widoczny z wielu kilometrów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kaja 16.03.2018r. 10:11
Ile na tym można stracić ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: &(7 21.03.2018r. 22:36
W Europie jeden taki blok, 20-to letni pracuje w Hiszpanii z miernym skutkiem. Amerykanie w Trapp, Kentucky zamierzaja zbudowac cztery takie ( IGCC) bloki w elektrowni o całkowitej mocy 580 MW .Obecnie na świecie jest testowanych kilkadziesiąt elektrowni tego typu. Głównym czynnikiem zaporowym jest stosunkowo wysoki koszt budowy - powyżej $1400 na każdy kW.Problemem są równiez filtry przed podaniem gazu na turbine.Cały czas jest to w próbach Czy my nie porywamy sie z motyką na słonce? IGCC to technologia jeszcze nie w pełni komercyjna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: r 26.03.2018r. 13:22
Japończycy - mistrzowie kamuflażu, zależy im tylko na sprzedaży technologii nie do końca sprawdzonej i szukają jelenia. Ktoś wcześniej w komentarzu pisał, iż ta technologia nie ma komercyjnego zastosowania i ma rację. Tego typu projekty mają na celu poznanie alternatywnych możliwości wykorzystania węgla na cele energetyczne. Prowadzenie takiej technologii ma uzasadnienie w przypadku ograniczenia w znacznym stopniu jej wpływu na środowisko lub niskich nakładów inwestycyjnych i niskich kosztów eksploatacji, a obu tych kryteriów IGCC nie spełnia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 24 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE