ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla
12.03.2018r. 23:11

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla - powiedział w poniedziałek w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

"W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu" - powiedział w programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja Tchórzewski.

"Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa" - dodał Tchórzewski. Dodał, że "chcemy traktować to jako pilotaż".
Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Dodaj nowy Komentarze ( 24 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: giv 13.03.2018r. 08:35
545MWe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary 13.03.2018r. 08:49
No nie. Nawet przy takiej samej ilości atomów węgla masz o połowę wyższą sprawność. Po uruchomieniu członu parowego. Co wyklucza dobrą sprawność w pracy interwencyjnej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 13.03.2018r. 10:12
Nie, bo TVP nie będzie miało materiału, aby piać z zachwytu nad innowacyjnością nierentownej technologii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EnEn 13.03.2018r. 10:31
Blok gazowo-parowy jest bardziej elastyczny. O wiele krótszy czas rozruchu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 26.03.2018r. 11:15
Blok parowo-gazowy, rzeczywiście ma stosunkowo krótki czas rozruchu, jeżeli pracuje na gaz ziemny albo olej. Bez wątpienia jednak znacznie dłuższy niż blok gazowy. Niestety instalacja zgazowania węgla nie jest w stanie zbliżyć się do tej zmienności. Musi pracować ze stałym obciążeniem i jest bardzo kapryśna. Ponadto powstałe odpady są bardzo "jadowite". Z jednego problemu wchodzimy w drugi. Dodatkowo, przy skrajnie dużych kosztach inwestycyjnych, elektrownia musi pracować pełną mocą zawsze jak daje radę. I nie są to odkrycia, bo takich worków bez dna dla pieniędzy pracuje już pare na świecie. No ale obecne władze nie będą w stanie tego stwierdzić, bo nawet jeżeli PIS będzie wiecznie rządził, to znających lepiej jego program znajdzie się kilka ekip przed próbą uruchomienia takiej instalacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE