ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: Rynek negatywnie zareaguje na wyniki JSW w IV kw. i zapowiedź braku dywidendy
13.03.2018r. 08:31

Analitycy oceniają, że skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA Jastrzębskiej Spółki Węglowej w IV kwartale jest niższa niż oczekiwano. Rynek negatywnie zareaguje na wyniki spółki i na zapowiedź braku dywidendy z zysku za 2017 rok.

ŁUKASZ PROKOPIUK, ANALITYK DM BOŚ

"Spółka zaraportowała kwartalną EBITDĘ na poziomie 1.119 mln zł. EBITDA ta uwzględnia pozostałe przychody operacyjne na kwotę 545 mln zł in plus. Głównym pozycjami jest tutaj odwrócenie rezerw na benefity górnicze, deputaty górnicze, na kwotę plus 1.290 mln zł oraz odpisy aktywów na kwotę minus 760 mln zł. To dwie główne pozycje które składają się na kwotę 545 mln zł.

Spółka mówiła wcześniej o odwróceniu rezerw na kwotę 1,3 mld zł i prawie jest ta kwota. W one-offach nie ma więc niespodzianki.

Jeżeli wyjmiemy całą kwotę pozostałych przychodów operacyjnych, to wyjdziemy na powtarzalną EBITDĘ w wysokości 574 mln zł i tutaj jest niespodzianka, bo my spodziewaliśmy się 750 mln zł.

Różnica bierze się z wyższego poziomu kosztów operacyjnych. W tym kwartale zaobserwowaliśmy powrót przywilejów górniczych, podczas gdy my spodziewaliśmy się, że nastąpi to w I kwartale 2018 roku. Program 3-letnich cięć został odwołany pod koniec roku i zakładaliśmy, że powrót tych przywilejów nastąpi od I kwartału. Widać bardzo duży wzrost kosztów, głównie kosztów płac.
Ceny zrealizowane przez spółkę są bardzo zbliżone do naszych oczekiwań, wolumeny były wcześniej przez spółkę pokazane. Głównym zaskoczeniem in minus jest poziom kosztów. Na pierwszy rzut oka jest on bardzo porównywalny do poziomu sprzed trzyletniego planu cięć i to naszym zdaniem bardzo zły prognostyk na kolejne kwartały.

Wyniki te mogą spotkać się z negatywną reakcją inwestorów, a jeżeli do tego dołożymy zapowiedź braku wypłaty dywidendy, to reakcja inwestorów może być jednoznacznie negatywna".

DM mBanku (komentarz poranny)

(...) W 4Q'17 skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA wyniosła 600 mln zł i była o 18,2 proc. niższa niż zakładaliśmy. Nasza prognoza była sporządzana przed publikacją danych operacyjnych za 4Q'17. Po publikacji wskazywaliśmy, że prognozowana skorygowana EBITDA mogłaby się obniżyć w okolice 607,6 mln zł i tak tez się stało. Rynek negatywnie reagował wcześniej na publikację danych operacyjnych za 4Q'17.

(...) Mimo bardzo dobrej sytuacji gotówkowej Zarząd JSW rekomenduje przeznaczenie całej dywidendy na kapitał zapasowy. Oczekiwaliśmy dywidendy w kwocie 2,0 PLN/akcja. Rynek może reagować negatywnie na brak dywidendy".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE