ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuzi mogą anulować wyniki dotychczasowych aukcji dla off shore
13.03.2018r. 12:29

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, dotąd francuska strategia wsparcia odnawialnych źródeł energii, bazująca na organizowanych z dużą konsekwencją aukcjach, mogła być stawia jako wzór dla innych państw. Nowy pomysł rządu Emanuela Macrona może jednak wywołać spore zamieszanie i niepewność wśród inwestorów.

Reuters podał, powołując się na francuski dziennik "Les Echos", że rząd Emanuela Macrona przygotował projekt ustawy, która może umożliwić renegocjację cen energii uzyskanych przez inwestorów w przeprowadzonych kilka lat temu aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej, a jeśli renegocjacja okaże się bezskuteczna, wówczas Paryż będzie mógł nawet anulować tamte aukcje.

Francuzi zorganizowali pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej już w roku 2012, a drugą dwa lata później. Mimo to u wybrzeży Francji nie stanęła jeszcze żadna morska farma wiatrowa - tak jak choćby u wybrzeży Belgii czy Holandii, nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii, która jest globalnym liderem w budowie morskich wiatraków.

Francuzom może być teraz trudno dogonić w rozwoju offshore swoich sąsiadów w sytuacji, gdy pod znakiem zapytania staje realizacja nagrodzonych już w aukcjach projektów.

"Les Echos" podaje, że rząd Emanuela Macrona skierował do francuskiego senatu ustawę, która może dać mu prawo do renegocjowania warunków aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej z 2012 i 2014 r.

Inwestorzy, którzy wygrali tamte aukcje, uzyskali prawo do sprzedaży energii - jak na aktualne warunki - po bardzo wysokich cenach. W aukcji z 2012 r. na 2 GW wsparciem objęto projekty zgłoszone przez francuski EDF i hiszpańską Iberdrolę, a w aukcji z 2014 r. wygrał inny francuski koncern energetyczny Engie, zyskując prawo do sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 1 GW. Jak podaje Reuters, w obu przypadkach zaoferowane ceny wynosiły około 200 euro za MWh.
Tymczasem aukcje zorganizowane ostatnio w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech czy Holandii pokazują, że obecnie deweloperzy są gotowi zaproponować za produkcję energii z morskich wiatraków znacznie niższe ceny (zgadzając się nawet na inwestycje bez jakiegokolwiek rządowego wsparcia jak w przypadku aukcji w Niemczech i Holandii) i właśnie z tego powodu Paryż może chcieć renegocjować stawki przyznane kilka lat temu.

Pałac Elizejski uzasadnia zaproponowaną klauzulę, która może umożliwić mu renegocjację cen, właśnie odnotowanym w ostatnich latach spadkiem kosztów produkcji energii z morskich wiatraków.

Jeśli przygotowana przez francuski rząd ustawa zostanie wdrożona, Paryż zyska możliwość obniżenia kosztów związanych z finansowaniem produkcji energii odnawialnej, mocno narazi jednak na szwank swoją reputację.

W tym roku ma się odbyć trzecia francuska aukcja dla offshore. Jej przedmiotem będzie strefa dla morskich wiatraków, którą francuskie władze przygotowały na wysokości Dunkierki. Możliwa będzie budowa w niej wiatraków o łącznej mocy do 750 MW.

Francuzi prowadzą też systematycznie aukcje dla energetyki wiatrowej na lądzie, fotowotlaiki czy energetyki biomasowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE