ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: Polska będzie mogła dostarczać gaz państwom bałtyckim
13.03.2018r. 12:31

Polska nie wyklucza dostaw gazu na Litwę po tym jak w 2021 roku zostanie uruchomiony Gazociąg Polska-Litwa. Zdaniem wiceministra energii Michała Kurtyki do naszych sąsiadów może popłynąć surowiec dostarczany w przyszłości przez Baltic Pipe lub terminal LNG w Świnoujściu. Wstępne zainteresowanie zakupem surowca z Polski wyraża spółka Lietuvos dujų tiekimas - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Polska stanie się tym krajem, który będzie miał dostęp do alternatywnego źródła gazu poprzez gazociąg Baltic Pipe lub poprzez rozbudowany gazoport w Świnoujściu. Będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo energetyczne i możliwość zadbania o dostawy gazu. Zarówno dla Litwy jak i dla pozostałych państw bałtyckich - powiedział Kurtyka.

Odpowiadając na pytanie o to, czy Polska będzie mogła konkurować cenami surowca z Gazpromem stwierdził, że alternatywne źródła dostaw pomogą obniżyć ceny. - Komisja Europejska prowadzi postępowanie antymonopolowe, które pokazuje, że tam gdzie jest to możliwe Gazprom wykorzystuje pozycję dominującą. I tak w naszej części Europy ceny są jednymi z najwyższych. Pojawienie się jakiejkolwiek alternatywy de facto stwarza możliwość ograniczenia kosztów - zauważył.
Zakup gazu z Polski rozważyłaby spółka Lietuvos dujų tiekimas (spółka zależna Lietuvos energija - przyp. red.). Wcześniej jej prezes Mantas Mikalajunas mówił, że jeżeli nasz kraj zrealizuje projekt gazociągu Baltic Pipe z Norwegii, to może on stanowić atrakcyjną alternatywę dla Litwy. - Można powiedzieć, że Baltic Pipe jako kolejna alternatywa byłaby korzystna dla litewskich odbiorców, naszych klientów. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że do końca 2021 roku Polskę i Litwę powinien połączyć gazociąg GIPL. To pozwoli na skorzystanie nie tylko Baltic Pipe ale z pozostałych źródeł, które posiada Polska - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Mantas.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PS 13.03.2018r. 13:06
Czy można prosić tego wiceministra energii aby jeśli już musi zabierać głos nie wypowiadał tak kompromitujących... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-03-2018r. 19:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 13.03.2018r. 15:06
Litwa jest zainteresowana LNG z Baltic Pipe lub terminalu w Świnoujściu tylko nieco bardziej, jak Bułgaria,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE