ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rynkowe Kodeksy Sieci
13.03.2018r. 16:11

Utrzymanie bezpieczeństwa dostaw energii oraz zwiększenie konkurencyjności - to zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej główne priorytety związane z wdrażaniem jednolitego rynku energii elektrycznej na całym obszarze Unii Europejskiej. 13 marca 2018 w Warszawie odbyła się prezentacja raportu PKEE pt: "Rynkowe Kodeksy Sieci. Na drodze do stworzenia paneuropejskiego rynku energii elektrycznej."

Utrzymanie bezpieczeństwa dostaw energii oraz zwiększenie konkurencyjności - to zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej główne priorytety związane z wdrażaniem jednolitego rynku energii elektrycznej na całym obszarze Unii Europejskiej. 13 marca 2018 w Warszawie odbyła się prezentacja raportu PKEE pt: "Rynkowe Kodeksy Sieci. Na drodze do stworzenia paneuropejskiego rynku energii elektrycznej."

Kodeksy Sieci to wspólna nazwa ośmiu kluczowych dla funkcjonowania wspólnotowego rynku energetycznego rozporządzeń Komisji Europejskiej. W nieodległej przyszłości to właśnie one będą w dużej mierze decydować o kształcie rynku energii elektrycznej w Polsce, stanowią bowiem niezbędny etap harmonizacji systemów energetycznych UE.

- PKEE pozytywnie ocenia zachodzące zmiany, związane z wdrożeniem jednolitego rynku energii. W raporcie zwracamy jednak uwagę, że to proces, w którym polska strona musi pilnować swoich priorytetów. Bez wątpienia są nimi bezpieczeństwo energetyczne i dobrobyt społeczny, o który musimy zadbać. Dlatego chcemy, by nasza publikacja była początkiem szerokiej i poważnej debaty na ten temat - podkreśla Michał Smyk, jeden z autorów raportu. - Musimy pamiętać o tym, że jednolity rynek energii w UE będzie oznaczać wyrównanie cen energii elektrycznej pomiędzy rynkami w UE, a także możliwość występowania gwałtownych wzrostów cen energii w okresach niezbilansowania popytu i podaży - dodaje.

Właśnie dlatego eksperci PKEE w swojej publikacji skupili się przede wszystkim na tych Kodeksach Sieci, które obejmują obszar rynkowy. To one w największym stopniu będą miały wpływ na to, co przysłowiowego Kowalskiego interesuje najbardziej, czyli cenę prądu. Raport odpowiada na pytanie, jak poszczególne kodeksy rynkowe wpłyną na sektor elektroenergetyczny w Europie i w Polsce oraz jakie zmiany niosą one ze sobą dla uczestników rynku.

- Jako polski sektor energetyczny, cały czas mamy jeszcze w tej sprawie ogromną rolę do odegrania. Jestem przekonany, że tego oczekuje od nas nie tylko rynek, ale przede wszystkim konsumenci. Polski Komitet Energii Elektrycznej ze swojej strony dokłada i będzie dokładał wszelkich starań, by szczegółowe rozwiązania były jak najbardziej korzystne dla polskiej strony i rodzimych konsumentów - zapewnia Tomasz Kosiński, dyrektor biura PKEE.

W tej chwili Kodeksy Sieci są na etapie implementacji. W wielu przypadkach proces ten będzie wymagał dalszych, szerokich konsultacji oraz prowadzenia wspólnych projektów, zarówno na arenie krajowej, jak i europejskiej. Jednocześnie daje to szanse na aktywny udział polskiego sektora energetycznego w opracowaniu szczegółowych rozwiązań, m.in. poprzez udział w konsultacjach metodyk przygotowanych przez operatorów systemów przesyłowych.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE