ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Jakóbik: gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu
14.03.2018r. 07:30

Gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

O tym, że w 2019 r. ma się rozpocząć budowa gazociągu GIPL - łączącego Polskę i Litwę - poinformował w piątek podczas wizyty w Wilnie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister zaznaczył, że "ta inwestycja zapewni państwom bałtyckim pełne bezpieczeństwo energetyczne".

"Podstawowym celem gazociągu Polska- Litwa jest połączenie tzw. wyspy bałtyckiej z resztą Unii Europejskiej gazociągiem po to, aby kraje bałtyckie przestały być tą wyspą i mogły korzystać nie tylko z gazu dostarczanego przez rosyjski Gazprom, ale także z innych kierunków" - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

W jego ocenie "dla Polaków jest to ciekawa perspektywa dostarczania gazu z naszego terytorium na Litwę, ten gaz może pochodzić np. z terminalu LNG w Świnoujściu albo w przyszłości z Baltic Pipe, czyli gazociągu norweskiego i jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego naszych sojuszników na północnym wschodzie". Jak dodał: "Litwa, Łotwa i Estonia będą bezpieczniejsze dzięki temu gazociągowi i teoretycznie, gdybyśmy chcieli sprowadzić gaz przez Litwę, to również będzie to możliwe".

Jakóbik zaznaczył, że gazociąg będzie umożliwiał dostawy w obu kierunkach. "Moglibyśmy teoretycznie sprowadzać (gaz-PAP) z Kłajpedy, gdzie znajduje się pływający obiekt odbierający LNG i stamtąd moglibyśmy odbierać gaz teoretycznie także na rynek polski, ale w sytuacji, kiedy mamy sprawny terminal LNG, to tamtędy nam się bardziej opłaca sprowadzanie tego rodzaju paliwa".

Zdaniem eksperta "gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu".

Jakóbik zwrócił także uwagę na to, że im większy będziemy mieć wybór dostawców gazu, tym lepszą dostaniemy ofertę. "To sprawdza się zarówno na rynku telefonii komórkowej, jak i na rynku gazu ziemnego" - wskazał.

Jak tłumaczył: "Dzięki temu, że Polska ma terminal LNG w Świnoujściu i planuje zbudować Baltic Pipe, prawdopodobnie będzie miała lepsze warunki z Rosji, jeżeli w ogóle o nie się zwróci po 2020 r., kiedy kończy się bieżący kontrakt z Gazpromem". "Tak samo Litwa - dzięki temu, że już ma pływający obiekt do odbioru gazu zwany gazoportem, a także dzięki temu, że w przyszłości - w 2020 r. będzie miała gazociąg Polska- Litwa, będzie miała wybór i otrzyma lepsze warunki od każdego możliwego dostawcy, ponieważ wolność wyboru gwarantuje to, że klienci, czyli odbiorcy w Polsce czy na Litwie, dostaną najlepszą możliwą ofertę" - powiedział.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE