ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TF Silesia chce być długoterminowym inwestorem dla Sefako - liczy na rozwój firmy
14.03.2018r. 10:53

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), które w czwartek sfinalizuje transakcję zakupu Fabryki Kotłów Sefako, zamierza być długoterminowym inwestorem dla tej zatrudniającej blisko tysiąc osób spółki. TFS liczy na rozwój firmy i planuje nowe projekty, zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w kraju.

Fabryka Kotłów Sefako SA w Sędziszowie (Świętokrzyskie) należy do wiodących polskich wytwórców kotłów energetycznych. Jest największym w Europie producentem kotłów do termicznego utylizowania odpadów oraz kotłów opalanych biomasą. Z zagranicznych rynków pochodzi ok. 85-90 proc. przychodów spółki; priorytetowe rynki to m.in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

W czwartek, z zapowiadanym udziałem wiceministra energii Tadeusza Skobla, w sędziszowskiej fabryce odbędzie się uroczystość podpisania umowy nabycia 95,97 proc. akcji spółki przez katowickie Towarzystwo Finansowe Silesia, posiadające już w swym portfelu spółki z branży górniczej, energetycznej i hutniczej. TFS kupuje firmę od MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, zarządzającego funduszem MARS (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych).

Nowy właściciel deklaruje wolę rozwijania potencjału Sefako, m.in. w kierunku wzmocnienia pozycji spółki na rynku energetycznym. "Do tej pory Sefako w zdecydowanej większości projektów występowało jako podwykonawca podmiotu realizującego inwestycję w systemie EPC, czyli od projektowania do wybudowania urządzeń i infrastruktury. Będziemy dążyć do rozbudowy łańcucha wartości, by Sefako stało się także liderem projektów w formule EPC, we współpracy ze spółkami posiadającymi zagraniczne referencje z takich przedsięwzięć" - wyjaśniła w środę PAP prezes TFS Jadwiga Dyktus.

Sefako, działające na rynku o blisko 45 lat, liczy na utrzymanie silnej pozycji na zagranicznych rynkach i nowe kontrakty, przede wszystkim w Niemczech, Francji i Anglii. Zamierza też bardziej zaangażować się w projekty na rynku krajowym.

"W związku z planowanymi inwestycjami w polskiej energetyce konwencjonalnej, modernizacją elektrociepłowni oraz w świetle zaostrzających się norm ekologicznych, krajowy rynek wydaje się obecnie bardzo perspektywiczny; będziemy analizować projekty pod kątem szerszego zaangażowania Sefako w tych obszarach" - wskazała prezes.

Chodzi m.in. o rozwój segmentu pieców opalanych biomasą, opracowanie technologii pozyskiwania i utylizacji gazów z wysypisk śmieci, a także program "Energetyka 200+", zmierzający do modernizacji i odbudowy mocy 200-megawatowych bloków energetycznych w krajowych elektrowniach. Sefako uczestniczy w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, poszukującego innowacyjnych rozwiązań na potrzeby tego programu.

Przejęcie Sefako przez nowego inwestora w perspektywie ma także wzmocnić współpracę spółki z należącą do TFS Walcownią Rur Silesia w Siemianowicach Śląskich. Walcownia od wielu lat współpracuje z Sefako, dostarczając sędziszowskiej fabryce rury i świadcząc rozmaite usługi. W przyszłości - po analizie rynkowej - możliwe byłoby rozszerzenie tej współpracy pod kątem odbiorców z sektora ciepłowniczego oraz firm zaplecza górniczego.
"Analiza zapotrzebowania na rury do produkcji kotłów wykazała, że istnieje potencjał rozwojowy sprzedaży wyrobów gotowych, pod warunkiem szerszego wykorzystania rur zimnociągnionych na etapie projektowania kotłów pod przyszłe potrzeby dla krajowej energetyki cieplnej" - oceniła wiceprezes TFS Monika Domańska.

Sefako chce również rozwijać kompetencje w sferze specjalistycznych usług - chodzi m.in. o obróbkę stali, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, do instalacji przemysłowych - głównie dla celów energetycznych.

"W segmencie energetycznym następują istotne zmiany technologiczne; coraz bardziej wyśrubowane normy ekologiczne zmuszają użytkowników instalacji do ich modernizacji czy wymiany kotłów, a to jest czynnikiem tworzącym rosnącą stronę popytową" - wyjaśniła wiceprezes, oceniając, że doświadczenia Sefako w tym zakresie mogą pomóc także innym spółkom z portfela TFS.

Sefako należy do największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Urządzenia z sędziszowskiej fabryki są stosowane zarówno w energetyce jak i np. w przetwórniach owoców i warzyw, zakładach mięsnych, mleczarniach, browarach, ogrodnictwie czy w obiektach użyteczności publicznej. W ostatnim dziesięcioleciu spółka wyspecjalizowała się w produkcji kotłów do spalania odpadów oraz kotłów opalanych biomasą, stając się ich największym producentem w Europie. Kotły z Sędziszowa trafiają na rynki Niemiec, Danii, Francji, Finlandii, Włoch i Rosji.

Sefako to jeden z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim - aktualnie zatrudnia 945 pracowników oraz kolejne kilkadziesiąt osób w dwóch spółkach zależnych. To Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów, wykonujące kompleksowe prace projektowe m.in. z dziedziny techniki kotłowej i urządzeń energetycznych, oraz Sędziszowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zaopatrujące w gorącą wodę i ogrzewanie gminę Sędziszów - 40 proc. udziałów w tej spółce należy do miejscowego samorządu.

Przejęcie firmy kooperującej z energetyką jest zgodne ze strategią Silesii, zaangażowanej w wiele przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, m.in. w górnictwie (poprzez objęcie udziałów w PGG, wsparcie JSW oraz zakup pakietu akcji koksowni Victoria), kolejnictwie (w spółce Torpol) i hutnictwie (Walcownia Rur Silesia). Towarzystwo współpracowało też z MS TFI w ramach realizacji rządowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, poprzez udział w projekcie koncentracji aktywów stoczniowych w Szczecinie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE