ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom chce anulować kontrakty na Ukrainie i zrewidować postanowienia trybunału arbitrażowego
14.03.2018r. 13:12

Gazprom deklaruje, że chce anulować kontrakty na Ukrainie. Bez nich łatwiej będzie przekierować przesył do Europy z Ukrainy do Nord Stream 2. Rosyjski gigant przyznaje, że zależy mu również na rewizji postanowień trybunału arbitrażowego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Zdaniem przedstawicieli Naftogazu działania Gazpromu na Ukrainie zmierzają do zastąpienia szlaku nad Dnieprem dostawami przez sporny projekt Nord Stream 2. Po jego uruchomieniu wzrosną ceny gazu, bo zniechęci on alternatywnych dostawców do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ukraina apeluje o zablokowanie projektu do Unii Europejskiej.

Firma nie uznała wyroków trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, który nałożył na nią karę w wysokości 2,56 mld dolarów. Rosjanie oskarżają sąd o stronniczość na korzyść Naftogazu i nie realizują wyroku. Zamierzają doprowadzić przed arbitrażem do anulowania umów.

Proces anulowania kontraktów Gazpromu z Naftogazem Ukrainy zajmie 1,5 do 2 lat - powiedział prezes Aleksiej Miller na spotkaniu z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Sęk w tym, że kontrakt na przesył gazu przez Ukrainę obowiązuje do 2019 roku.
Powodem ma być według Millera groźba Naftogazu, który zapowiedział, że niepodporządkowanie się Gazpromu wyrokowi arbitrażu będzie kosztować go miliony dolarów kar do końca obowiązywania kontraktów. Ukraińcy zamierzają składać kolejne pozwy w sądzie.

- Oczywiście w takich warunkach te kontrakty stają się dla nas niewydajne ekonomicznie, więc Gazprom zdecydował się na uruchomienie procedury likwidacji kontraktów przez arbitraż w Sztokholmie - powiedział Miller. Zapewnił, że w odpowiedzi sąd powinien "usunąć brak równowagi interesów stron" w wyrokach arbitrażowych.

Nie jest zatem jasne, czy Gazprom potrzebuje procedury anulowania kontraktów do zmiany szlaku dostaw do Europy. Procedura może jednak poprawić pozycję negocjacyjną Rosjan - czytamy w BiznesAlert.pl.
PRIME/Gazeta.ru , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE