ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Cykl raportów BPEP. "CENOTWÓRSTWO (1) podstawy i architektura rozproszonego cenotwórsta"
15.03.2018r. 05:02

J. Popczyk, K. Bodzek, K. Dębowski, M. Fice, R. Wójcicki
Technologie (mikroźródła PV, elektrownie wiatrowe lądowe i morskie, mini- i mikro-elektrownie biogazowe), zmiana struktury podmiotowej (trójbiegunowa struktura EP-NI-WEK), usługi systemowe na rynku wschodzącym energii elektrycznej (inteligentna infrastruktura i energia użyteczna - kategoria integrująca tradycyjne użytkowanie energii elektrycznej z użytkowaniem pompy ciepła w pasywnym budynku, i z użytkowaniem samochodu elektrycznego), to rzeczywistość ukształtowana na świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat, ale ciągle "rozsypana", przed masową falą dyfuzji do prosumenckiej gospodarki energetycznej (w Polsce: od Kowalskiego po KGHM). Przychodzi czas na konsolidację, na poziomie metody i produktów rynkowych. Narzędziem racjonalnej konsolidacji jest cenotwórstwo (rozproszone).

Wycena energii użytecznej (elektrycznej) w perspektywie prosumenta jest całkowicie czymś innym niż wycena energii elektrycznej na korporacyjnym rynku tej energii. Droga do uchwycenia istoty różnicy prowadzi przez segmentację kosztów na wschodzącym rynku energii elektrycznej OZE. Z jednej strony jest to segmentacja stanowiąca wynik alokacji całkowitego kosztu do 4-poziomowego system osłon kontrolnych (osłony OK1 do OK4). Z drugiej strony jest to alokacja całkowitego kosztu między trzy segmenty kosztotwórcze (wytwarzanie, użytkowanie sieci, usługi systemowe).

Analizy porównawcze kosztów wytwarzania energii elektrycznej dla pełnego zbioru technologii wytwórczych, powiązane z cenotwórstwem sieciowym respektującym najogólniejszą zasadę "wytwórca płaci" (w szerokim ujęciu zasada obejmuje net metering) wskazują jednoznacznie na gwałtowne spychanie istniejących bloków węglowych do roli backupu. Jednak w tej roli napotykają one bardzo szybko na konkurencję ze strony minielektrowni gazowych i dieslowskich, korzystających z transferów paliwowych: gazowego z rynku ciepła oraz paliw płynnych z sektora transportowego. Wyniki badań symulacyjnych zaprezentowane w Raporcie wskazują bezspornie, że racjonalne, jednoskładnikowe cenotwórstwo przesądza bezdyskusyjnie już obecnie o konkurencyjności mono rynku energii elektrycznej OZE na obszarach wiejskich (aż do poziomu powiatowego klastra energii), konkurencyjności względem rynku WEK.

Jednocześnie, wstępne rozpoznanie usług systemowych wskazuje, że na mono rynku energii elektrycznej OZE (na rynku wschodzącym) będą one miały nieporównanie większe znaczenie niż mają obecnie w KSE, i będą napędzały konkurencyjność rynku wschodzącego. Zmiana jakościowa ma przyczynę w potencjale integracji, który jest osiągalny w prosumenckiej gospodarce energetycznej obejmującej użytkowanie energii elektrycznej, ciepła i energii transportowej. Ponadto, w roli akumulatora, którą trzeba ukształtować na wiele sposobów, również w kontekście planowych i awaryjnych przerw zasilania z KSE; w szczególności polegającym na indywidualnym powiązaniu akumulatorów jednoogniwowych z odbiornikami (a nie wielkich baterii akumulatorów, o pojemności liczonej w MWh, z siecią). Wreszcie, zmiana jakościowa ma przyczynę w potencjale roli inteligentnej infrastruktury, nieporównanie większym w obszarze indywidualnej prosumenckiej gospodarki energetycznej niż w KSE.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 18.03.2018r. 15:37
Tutaj dokonuje się porównania ze sobą elektrowni tak, jakby były one samodzielne i równoważne. Nie prawda. Dołóżmy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-03-2018r. 17:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE