ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Ostrowie Wielkopolskim chcą korzystać z własnej energii
23.03.2018r. 09:36

Miejska spółka Centrum Rozwoju Komunalnego (CRK) z Ostrowa Wielkopolskiego planuje stworzenie własnego systemu energetycznego w tym mieście. Zaplanowane w strategii spółki na lata 2018 - 2024 przedsięwzięcie obejmie również budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: zgryźliwy 23.03.2018r. 11:31
To nie jest zadanie własne gmin Polska nie może budować dwóch systemów energetycznych. W tym jeden hobbystyczny, działający, gdy akurat zaświeci, i drugi również dotowany zapewniający prąd, gdy nie świeci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: optymista 23.03.2018r. 12:54
Do zgryźliwego.
A czemu nie może? Spójrzmy na firmy, które budują sobie elektrownie i same się zasilają pomijając PSE. Oczywiście podłączeni są do PSE i mogą kupować energie gdy braknie ich wewnętrznej. Przykłady Orlen Włocławek i Płock. Domy jednorodzinne też mogą się same zasilać z paneli przy rezerwie z PSE wiec w czym problem ? Gmina chce zrobić to na większą skalę i droga wolna...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 24.03.2018r. 11:01
Problem w tym, że tak jest drożej w skali całego kraju, a te pieniądze można przeznaczyć na bardziej sensowne wydatki. Np. na zlikwidowanie ubóstwa komunikacyjnego, jakie powstało w tysiącach gmin po wycięciu PKS. Jeden bus o godz 6:00 i 14:00 w dni robocze oznacza odcięcie milionów osób na wsi od komunikacji publicznej. Liberałowie mówili " nie będziemy wozić powietrza", ale całkowity brak komunikacji powoduje, że nie posiadająca samochodu elektrycznego babcia nie może pójść na pocztę, bo tej też nie ma w promieniu 15 km.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klaus 23.03.2018r. 13:08
Zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz jest zadaniem własnym gminy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dre 23.03.2018r. 17:04
To jest zadanie własne Gmin, wykonywane rękoma energetyki zawodowej. Obecnie ten model rynku się zmienia jak by kolega nie zauważył. Lokalny system energetyczny może działać bez wsparcia KSE i nie mam tu na myśli słońca i wiatru. Świat się zmienia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Janek 23.03.2018r. 17:32
Warto odkurzyć Ustawę o samorządzie terytorialnym z 1990 roku. Zdziwimy się jak szeroka jest paleta zadań własnych gminy - choćby zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i ciepło. Po 28 latach, także z uwagi na postęp technologiczny powstaje wiele inicjatych lokalnych tzw. klastrów energetycznych zrównoważonych po stronie popytu i poadaży. Czy to źle, że z inicjatywy zarówno gmin, jak i przedsiębiorców powstają projekty majace pozostawić na lokalnych rynku miliony złotych (dotąd bezproduktywnie wypływających)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 24.03.2018r. 11:15
Albo inaczej: zaopatrzenie w energię jest zadaniem własnym gmin, ale realizacja programu niemieckiej partii zielonych -już nie. Gmina wchodząc w ten niepewny biznes ponosi takie samo ryzyko, jak wiatrakowcy, którzy myśleli, że cena zielonych certyfikatów nie jest rynkowa i zawsze się należy, a wiadomo, że bez dotacji ten biznes jest niedochodowy. Albo jeszcze inaczej -powieszenie panelu foto na urzędzie powiatowym nie zastąpi procesu wymiany 150 dymiących pieców, z którymi zresztą nie wiadomo co robić. Węgiel jest be, gaz jest ruski lub amerykański, w każdym bądź razie drogi i uzależniający. Jeśli gmina ma coś dotować, to lepiej budowę nieopłacalnej sieci ciepłowniczej, co i na rękę zielonym - mając ogrzewnictwo w garści można potem wymyślać zielone kotłownio fanaberie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 24.03.2018r. 16:39
Ja sądzę, a w każdym razie mam nadzieję, że władze samorządowe po prostu rzetelnie policzyły swoje koszty i korzyści i jeśli na tej bazie podejmują decyzje to działają legalnie i zgodnie z prawem. Zaś banialuki wypisywane przez dyskutanta 'zgryźliwy' vel 'zgryz' (coś mi się wydaje, że to ta sama skostniała 'energetycznie' osoba niedługo powinny przejść do historii. W każdym razie mam taką nadzieję, gdyż chyba to właśnie w tej gminie miejski MPEC zbudował i z powodzeniem użytkuje hybrydowe układy EC, pozwalające w znacznie bardziej racjonalny sposób gospodarować i paliwami i energią na swoim rynku lokalnym. Co ważne dostosowanym do lokalnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. I jeśli robi to za swoje dobrze policzone pieniądze i analizy opłacalności to panie 'zgryz vel zgryźliwy' nie powinno to pana obchodzić. A odnośnie rzekomego rozwoju za pieniądze zawodowej energetyki to chyba coś się panu poplątało kolejny raz. Bowiem energetyka w Polsce od okresu powojennego była budowana za publiczne, czyli i pana i moje i wielu mieszkańców rynków lokalnych pieniądze. Nie za swoje bo te uzyskuje od klientów albo z różnych dotacji (wcześniej) i innych działań. I jeśli władze samorządowe wraz - UWAGA! z przedstawicielami tzw. energetyki zawodowej, czyli OSD jednej z wielkich grup energetycznych potrafią się dogadać to na pewno wymyślą najbardziej korzystny wariant współpracy. A jeśli nie to samorząd powinien w interesie mieszkańcow lokalnych robić to co robi lepiej dla nich. I mam nadzieję, że właśnie w taki, bezpieczny sposób z wykorzystaniem o wiele lepszego podejścia lokalnego do budowy rynków lokalnych, w tym klastrów energii - także hybrydowych, bo wykorzystujących lokalne efekty synergii - po prostu wszyscy skorzystamy. Po prostu cała Polska okaże się bardziej nowoczesna, czystsza i konkurencyjna. A także bezpieczna. Życzę powodzenia władzom samorządowym Ostrowa Wielkopolskiego bo robią moim zdaniem znakomitą i pionierską robotę. Prawdziwie innowacyjną organizacyjnie i technologicznie (dobór układów hybrydowych dostosowanych do lokalnych warunków). TAK PROSZĘ TRZYMAĆ - ale zarazem rzetelnie liczyć koszty i korzyści. I negocjować z wielką energetyką, bo w okresie przejściowym na pewno się przyda taki 'back-up'. Powodzenia!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 26.03.2018r. 10:52
A ja myślę, że OZE to narośl rakowa, której rządy krajowe przykręcają kurki z dotacjami, więc mamy przerzuty na nowe, naiwne źródła finansowania wśród osób prywatnych ( stąd wymyślono prosumenta ) i wśród samorządów ( stąd wymyślono klastry ). Samorządy mogą być szczególnie wydojnym źródłem szmalu dla OZE, bo akurat nie uważam, że "dobrze policzą", bo i kontrola społeczna słabsza i fachowości mniej i poziom propagandy silniejszy. Panie Zygmuncie, powieszenie na urzędzie powiatowym panelu fotowoltaicznego to jest żaden biznes dla gminy i w żaden sposób nie poprawi powietrza, bo powieszenie drogiego, niskosprawnego panelu słonecznego nie spowoduje wymiany pieców kopciuchów nawet w kamienicach przyległych do ryneczku z tym urzędem. Jeśli poupadały zielone inwestycje dobrze sprawdzane przez banki i fundusze ochrony środowiska, to prawdopodobieństwo nie trafienia na poziomie gminy również jest duże. Jak napisałem, na poziomie krajowym jest jakaś kontrola, słaba, bo to kontrola wiecznie kłócących się polityków. Na poziomie prywatnym również liczy się kasę i nawet Pan Grzegorz Wiśniewski dogrzewa się własnym kominkiem, a nie panelem foto, który akurat w styczniu nie chce dawać prądu. Za to na poziomie gminnym ten sam panel foto miałby uzyskać nagle nadprzyrodzony przyrost sprawności i ogrzewać prądem urzędy w czasie, gdy dzień najkrótszy ? I a propos "pionierskiej roboty". Nowe, prototypowe, zamiast seryjnych rozwiązania, to najczęściej zawyżone koszty prototypu. Badania i poletko doświadczalne powinny być z funduszów naukowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 28.03.2018r. 13:03
Do p. 'zgryza/ zgryźliwego' - przykro mi ale nie zgadzam się z Panem, gdyż znam doskonale ogromne słabości wielu zbiorów danych, niedouczenie wielu urzędników w ich rozumieniu i interpretacji itp. I przeciwnie znam co najmniej kilka/ kilkanaście bardzo dobrych przykładów dobrego, albo bardzo dobrego rozpoznania lokalnych potrzeb energetycznych gminy/ miasta. Są one o niebo lepsze od tych krajowych, które często bazują na oszacowaniach, spisach co kilka lat, czy próbkowaniu np. kilku tysięcy odbiorców (obiektów) przy ich liczebności ponad 1000 razy większej. Wyciąganie na tej podstawie wniosków krajowych to po prostu bajdurzenie!!! Pewnym wyjątkiem - ze zrozumiałych względów jest elektroenergetyka, której systemy pomiarowe dostarczają sporą część dobrych danych. Ale prawdę pisząc nie widzę różnicy czy te dane ktoś generuje i zarządza z poziomu W-wy (PSE + ministerstwa), czy na szczeblu miasta czy gminy? Dla mnie jest oczywiste, że ośrodki decyzji i instytucje lokalne są o niebo lepsze, zaś kompetencje energetyków co najmniej równe tym z W-wy (w to wliczam i PSE i ministerstwa i URE). A jeśli szuka Pan dziury w całym to proszę mieć pretensje do obecnego rządu, że dofinansowuje niemądrze najdroższe OZE, do których na pewno zalicza się geotermia oraz biogaz. W gminie takie sytuacje zapewne są rzadsze, bo jak sie ma mniejszą kasę to trzeba mądrzej nią zarządzać. To tak proste, że aż się dziwie, iż Pan tego nie dostrzega???
Po prostu przykład Ostrowa Wielkopolskiego jest doskonałym przykładem zmian transformacyjnych, które muszą zwyciężyć - nawet jeśli na pewien czas inicjatywy te zostaną przyhamowane IMPERATYWEM CENTRALIZACJI wyznawanym przez obecny rząd. Warto aby Pan już nie myślał tylko kategoriami mądrości centralnej i 'głupawości' lokalnej!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE