ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analiza ARP: ceny węgla w portach ARA spadły poniżej 80 dolarów za tonę
23.03.2018r. 10:11

W drugiej połowie marca br. ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) pierwszy raz w tym roku spadły poniżej 80 USD za tonę - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Jeszcze w grudniu ceny przekraczały nawet 100 USD za tonę.

"19 marca po raz pierwszy w tym roku ceny węgla w portach ARA spadły poniżej 80 USD za tonę. W środę 21 marca transakcje zamykano na poziomie 78,61 USD za tonę. To oczywiście efekt kończącej się zimy i rozpoczęcie corocznego trendu w dół, typowego dla letniej pory roku" - wskazują analitycy Agencji.

ARP na zlecenie Ministerstwa Energii monitoruje sytuację na węglowych rynkach. Agencja publikuje analizy w prowadzonym przez jej katowicki oddział portalu Polski Rynek Węgla. Eksperci wskazują, że ceny zaobserwowane w marcu tego roku są zbliżone do ubiegłorocznych, jakie utrzymywały się w okresie od marca (78-68 USD za tonę) do czerwca 2017 r. (77-79 USD za tonę).

W grudniu ub. roku tygodniowe indeksy węglowe w portach ARA systematycznie rosły, osiągając 22 grudnia najwyższy poziom 100,58 USD za tonę. W styczniu i lutym ceny były już niższe.
"Cały luty 2018 r. zakończył się na poziomie 87,02 USD za tonę i - podobnie jak przed rokiem - spadek z miesiąca na miesiąc wyniósł 9,9 proc. (w lutym i marcu 2017 r. indeks DES ARA tracił po 10 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca)" - podała ARP. Pomimo spadków, w lutym tego roku ceny węgla były o ponad 6 proc. wyższe niż rok wcześniej, w lutym 2017 r.

W marcu br. obserwowane są wahania cen węgla w portach ARA - średniotygodniowe wartości indeksu cenowego oscylują wokół 80 USD za tonę. W tygodniu między 5 a 9 marca było to 81,89 USD za tonę. W minionym tygodniu, pomimo spadków cen w poszczególne dni, w ujęciu tygodniowym indeks zdołał ponownie przebić barierę 80 USD za tonę, osiągając wartość 81,61 USD za tonę.

Osłabienie cen węgla na europejskim rynku było widoczne już w lutym - w pierwszej połowie tego miesiąca indeksy obniżyły się o ponad 8 USD na tonie; w drugiej połowie lutego ceny nieco odbiły, ale nie powróciły do notowań z początku miesiąca - 23 lutego indeks CIF ARA wyniósł 87,30 USD za tonę. Z obserwacji wynika, iż na przestrzeni całego miesiąca wartości indeksów dziennych były poddane znaczącym fluktuacjom. Wraz ze spadkiem cen węgla w europejskich portach ARA spadały też ceny węgla rosyjskiego w portach bałtyckich.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE