ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika już najtańszym źródłem energii w Niemczech
23.03.2018r. 14:56

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, niemiecki instytut Fraunhofer ISE opublikował analizę pt. "Stromgestehungskosten Erneuerbare Energien", w której porównał obecne koszty produkcji energii z wykorzystaniem różnych technologii. Wynika z niej, że obecnie, w przypadku uruchomionych w tym roku elektrowni, najtaniej energię można wyprodukować w Niemczech z dużych elektrowni fotowoltaicznych.

Jak wynika z cytowanej przez "PV Magazine" wypowiedzi Christopha Kosta z Fraunhofer ISE, najnowsza analiza kosztów wytwarzania energii z różnych technologii pokazuje, że nowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie, ulokowane w dobrych lokalizacjach, już teraz produkują energię taniej niż konwencjonalne elektrownie bazujące na paliwach kopalnych.

Ostatnie badania kosztów produkcji energii z poszczególnych źródeł energii wskazywały głównie na wiatr na lądzie jako na najtańsze źródło energii. W tym kontekście wnioski z badań przeprowadzonych przez niemiecki instytut mogą zaskakiwać.

Fraunhofer ISE informuje, że obecnie najniższy koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) występuję w przypadku elektrowni fotowoltaicznych, które mogą produkować energię w cenie 0,0371 euro/kWh - 0,1154 euro/kWh. Koszt inwestycji w elektrownie fotowoltaicznym jest szacowany - w zależności od wielkości instalacji - od 600 do 1400 euro/kW.

Około roku 2030 koszt produkcji z dachowych elektrowni fotowoltaicznych na spaść poniżej 0,047 euro/kWh, a w przypadku dużych naziemnych farm PV - poniżej 0,0241 euro/kWh. CAPEX dla fotowoltaiki ma wynosić wówczas od 350 euro do 815 euro/kW.
"PV Magazine" podkreśla w tym kontekście wniosek płynący z analizy Fraunhofer ISE, zgodnie z którym obserwowane obecnie na rynku fotowoltaicznym wydłużanie planowanej żywotności modułów fotowoltaicznych z 25 do 30 lat, to dodatkowy spadek LCOE rzędu 8,5 proc.

Niemiecki instytut podaje też koszt produkcji energii z elektrowni wiatrowych na lądzie, który ma wynosić od 0,0399 euro/kWh do 0,0823 euro/kWh, a w przypadku energetyki wiatrowej na morzu koszt generacji ma wynosić od 0,0749 euro/kWh do 0,1379 euro/kWh (w przypadku offshore Fraunhofer zapowiada spadek LCOE do 0,0349 euro/kWh - 0,1007 euro/kWh w roku 2035, czyli do kosztu porównywalnego ze wskazanymi w raporcie, obecnymi kosztami wytwarzania z fotowoltaiki.

Jak wypadają w tym zestawieniu koszty produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni na paliwa stałe? Fraunhofer szacuje, że produkcja energii z wybudowanych w tym roku elektrowni na węgiel kosztowałaby około od 0,0459 euro/kWh do niemal 0,1 euro/kWh. Natomiast w przypadku zbudowanej w tym roku elektrowni gazowej koszt miałby wynieść około 0,1103 euro/kWh do 0,2194 euro/kWh.

Aktualne koszty produkcji energii w Niemczech dla poszczególnych technologii (za Fraunhofer ISE):
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Kiki 24.03.2018r. 00:17
A u nas budujemy drogie elektrownie na najdroższy w europie gaz
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 24.03.2018r. 04:59
Zmniejszanie kosztu energii z PV jest dobrym kierunkiem. Nie powinniśmy jednak bezpośrednio porównywać losowej energii z PV z energią dostarczaną ze źródeł dysponowanych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE