ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zarząd Elektrowni Ostrołęka wskazał wykonawcę nowego bloku
24.03.2018r. 07:13

Do Enei oraz Energi, udziałowców Elektrowni Ostrołęka, 23 marca 2018 roku trafiły wnioski do zgromadzenia wspólników spółki o wyrażenie zgody na rozstrzygnięcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW.

W tych wnioskach zarząd Elektrowni Ostrołęka wskazał, że wnioskuje o zgodę zgromadzenia wspólników na wybór konsorcjum GE Power i Alstom Power System, jako generalnego wykonawcy. Konsorcjum wyceniło prace na prawie 5, 050 mld zł(netto), czyli 6, 023 mld zł (brutto).

Przypominamy, że bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nieco ponad 4,8 mld zł.

Oprócz wskazanego konsorcjum w przetarg zostały złożone jeszcze dwie oferty. Najniższą ofertę o wartości 4,849 mld (brutto) zł złożyła China Power Engineering, najwyższą konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Rafako za 9,591 mld zł (brutto).

Zgodnie z wnioskiem zgoda zgromadzenia wspólników Elektrowni Ostrołęka, ma być wyrażona pod warunkiem skutecznego, tj. wskazującego na brak przesłanek uzasadniających wykluczenie wykonawcy bądź odrzucenie jego oferty, złożenia przez Konsorcjum GE Power i Alstom Power System wszystkich niezbędnych dokumentów i oświadczeń, zgodnie wymogami ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z umową spółki, zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka wyraża w formie uchwały zgodę na rozstrzygnięcie postępowania o wybór generalnego wykonawcy. Jednak jak zastrzegają Enea i Energa wystąpienie przez zarząd Elektrowni Ostrołęka z tym wnioskiem do zgromadzenia wspólników, jak również ewentualne podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały, nie jest równoznaczne z podjęciem przez zarząd spółki decyzji o wyborze generalnego wykonawcy, nie oznacza więc rozstrzygnięcia postępowania przez zamawiającego, ani też wyrażeniem zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Jaki informują Enea i Energa, do wyrażenia takiej zgody konieczne jest uprzednie uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych w tym zgody rady nadzorczych obu spółek na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (ang. NTP - notice to proceed), a to z kolei wymaga między innymi uprzedniego wyrażenia kierunkowej zgody przez Walne Zgromadzenie spółek na przystąpienie do etapu budowy.

Wiceprezes Energi Jacek Kościelniak podtrzymywał w czwartkowej rozmowie z PAP Biznes chęć zaangażowania w projekt inwestorów finansowych.

Z kolei pełniąca obowiązki prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk poinformowała, że nowy blok będzie przygotowywany do wzięcia udziału w rynku mocy. Planowane jest zgłoszenie nowego bloku do certyfikacji ogólnej w kwietniu w ramach rynku mocy, tak by ta jednostka mogła wziąć udział w tegorocznej aukcji w grudniu.

Nowy blok energetyczny opalany węglem kamiennym klasy 1.000 MW w Elektrowni Ostrołęka to wspólny projekt Energi i Enei. Obie spółki będą mieć po 50 proc. udziałów w spółce celowej Elektrownia Ostrołęka, przeznaczonej do realizacji projektu budowy nowego bloku.

Dodaj nowy Komentarze ( 17 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 17 )


Autor: Akcjonariusz 24.03.2018r. 09:14
Dalej mówimy, że budujemy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Prawnik 24.03.2018r. 10:00
Zgodnie z prawem zamówień publicznych o wyniku przetargu rozstrzyga komisja przetargowa a nie Walne Zgromadzenie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 03-04-2018r. 13:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: daleki mazowszanin 24.03.2018r. 10:12
Jeśli GE/Alstom zagwarantują że emisja co2 będzie niższa niż 550gr/1kWh to może warto rozmawiać o tej ostatniej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2018r. 09:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Akcjonariusz 24.03.2018r. 12:23
Pani Prezes, przecież Ostrołęka C nie spełnia warunków udziału w rynku mocy. A nawet gdyby, teoretycznie, mogła je... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 24.03.2018r. 18:09
To jakiś inny Rynek Mocy będzie?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2018r. 09:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: &%* 25.03.2018r. 09:57
wybór wykonawcy na poczatku procesu, jesli dokonano go zgodnie ze sztuką, w sposób konkurencyjny ma pewne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2018r. 09:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: GE employee 25.03.2018r. 12:09
GE Power - najlepszy wybór
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zdzichu 25.03.2018r. 13:29
Żeby się nie wkopali jak Tauron z jaworznem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Golonka 26.03.2018r. 08:16
Przecież Energa przygotowuje pod Rynek Mocy projekty gazowe w Gdańsku i Grudziądzu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Brawo CIRE 26.03.2018r. 09:14
To pierwszy przypadek próby organizacji finansowania budowy elektrowni poprzez komunikat na CIRE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Seti 26.03.2018r. 12:38
A teraz GE/Alstom podzlecą przegranym - i wyjda na swoje...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ~M 29.03.2018r. 12:13
GE Opola nie potrafi zbudować... Dawać im kolejną strategiczną budowę to szczyt optymizmu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 17 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE