ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ABW zatrzymała Marka W. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji; informował o NS2
26.03.2018r. 15:53 26.03.2018r. 11:10

ABW zatrzymała podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji urzędnika jednego z gospodarczych polskich ministerstw Marka W. W. miał przekazywać rosyjskim służbom informacje o planowanych działaniach polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że do zatrzymania doszło w ubiegły piątek.

W sobotę na wniosek prokuratora z mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia do 21 czerwca aresztował Marka W.

Prokuratura zarzuciła mu czyn z art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, czyli postawiła zarzut szpiegostwa. Ten, kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - stanowi ten artykuł Kk.

Z informacji sądu wynika, że W. został zatrzymany w piątek o godz. 6.05 rano i zgodnie z decyzją sądu pozostanie w areszcie przynajmniej do 21 czerwca - również do godziny godz. 6.05.

Żaryn poinformował PAP, że z materiałów ABW wynika, iż W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. "W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji" - powiedział PAP Żaryn.

Wyjaśnił, że Marek W. jako urzędnik jednego z resortów gospodarczych w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Żaryn nie sprecyzował, w którym ministerstwie pracował Marek W. Rynek gazu jest w kompetencjach Ministerstwa Energii, które nie komentuje informacji w sprawie zatrzymania Marka W.

Wcześniej rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała PAP, że prokuratura w żaden sposób nie informuje i nie komentuje działań wobec W., ze względu na niejawny charakter postępowania.
Szef sejmowej komisja ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) zapowiedział, że wniesie o przedstawienie posłom informacji na temat sprawy i działań zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa przez ABW urzędnika. Powiedział PAP, że prawdopodobnie podczas kolejnego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 11-12 kwietnia komisja będzie chciała zająć się tą sprawą

Według "Wiadomości" TVP1, które informowały o zatrzymaniu, akcja ABW miała być skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw UE. Według mediów W. utrzymywał kontakt z dwoma oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował w poniedziałek o wydaleniu z Polski czterech dyplomatów Federacji Rosyjskiej w ramach solidarności z Wielką Brytanią - jest to reakcja na próbę otrucia b. pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala.

Nie podał ich nazwisk, ale przyznał, że mogą być związani z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski.

"Zwykle tak jest, że część dyplomatów, zwłaszcza rosyjskich, w innych państwach, współpracuje ze służbami, niekoniecznie z MSZ; my też wskazaliśmy takich dyplomatów, oni zostali uznani za osoby niepożądane w związku z tym, że ich działalność jest sprzeczna z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej o działalności dyplomatycznej, innymi słowy, dopuszczają się działalności niekoniecznie jedynie dyplomatycznej" - doprecyzował.

Pytany, czy decyzja ma związek z zatrzymaniem W. podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi odpowiedział, że pomiędzy tymi sprawami nie ma bezpośredniego związku.

Sprawa W. to jednak - zdaniem szefa MSZ - "kolejny sygnał, że zagrożenie ze strony Rosji trzeba traktować w sposób poważny". "Mogę powiedzieć ogólnie, że to pokazuje, że działania Rosji są poważnie ukierunkowane na bezpieczeństwo państw, w tym wypadku Polski" - wskazał Czaputowicz.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

KOMENTARZE ( 12 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xx 26.03.2018r. 11:30
Będzie na kogo zwalić brak strategii dla energetyki i brak decyzji ws atomu.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-03-2018r. 20:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 26.03.2018r. 11:30
Pewnie próbował dowiedzieć się jaki jest model finansowania energetyki jądrowej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dynamitze 26.03.2018r. 12:12
Szpieg dla ZSRR, jesli wina to powinna byc szybka kara, czapa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Xmen 26.03.2018r. 13:55
Kara dla zdrajcy Polski za którą ginęli nasi przodkowie powinna być tylko jedna ps. czy on był z platformy czy z... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 29-03-2018r. 14:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mag 26.03.2018r. 15:04
pewnwie PONOwoczesna incjatywa. Ciekawe czy bruksela już wie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 26.03.2018r. 16:18
Coraz gorzej w tej Rosji. O swoim rurociągu muszą dowiadywać się od nas i to przez szpiegów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: box 26.03.2018r. 16:36
Posadzić tą kanalię z najgorszymi gwałcicielami i powiesić na strunie od fortepianu za jaja
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MAD 27.03.2018r. 20:39
KACAPY WYPIERD.. Z POLSKI
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zbieg okoliczności 28.03.2018r. 07:33
Jeden z prezesów spółki na literę... wymienił swój nowy sprzęt służbowy (laptop i iphone) na inny (gorszy) po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zbieg okoliczności 2 28.03.2018r. 14:12
Spółki na literę E ?:)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE