ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Cykl raportów BPEP. "CENOTWÓRSTWO (2) dyfuzja dynamicznego cenotwórstwa rozproszonego do inteligentnej infrastruktury rynku wschodzącego energii elektrycznej"
29.03.2018r. 05:02

J. Popczyk, K. Bodzek, M. Fice, A. Pilśniak, K. Sztymelski, R. Wójcicki
Cenotwórstwo rozpatrywane w kontekście jego dyfuzji do inteligentnej infrastruktury energetyki EP-NI odmienia fundamentalnie/jakościowo rynek energii elektrycznej, w szczególności w części związanej z wymaganiami dotyczącymi kształtowania architektury rynku i projektowania mechanizmów rynkowych. Z tego punktu widzenia pierwsze próby algorytmizacji użytkowania energii elektrycznej przedstawione w Raporcie potwierdzają racjonalność dotychczasowych propozycji odnoszących się zarówno do architektury jak i do mechanizmów przedstawionych w piątym Raporcie Cyklu BŹEP. Przede wszystkim jednak otwierają nowe perspektywy dotyczące koncepcji współużytkowania sieci rozdzielczych nN-SN na podobieństwo współużytkowania sieci i systemów komputerowych.

Nie jest już możliwe zablokowanie rozwoju dynamicznego jednoskładnikowego cenotwórstwa i konsekwencji z tym związanych. Dlatego, że ono już istnieje W szczególności ciekawy jest pod tym względem segment ludnościowy energetyki EP, z prosumentem posiadającym źródło PV i router OZE (sterownik PLC). Jeśli nawet prosument ten jest rozliczany według taryfy G11, to może (i powinien) algorytmizować swoje zużycie energii elektrycznej wykorzystując model taryfy dynamicznej TW(G11)-TN(PV); pierwsza jest taryfą wysoką (taryfa sprzedawcy zobowiązanego/niezależnego), druga taryfą niską (energia elektryczna ze źródła PV). Nie trzeba nikogo przekonywać, że takie "niewinne" skonfrontowanie taryfy TW(G11) z taryfą TN(PV) pobudzi wielki potencjał innowacyjności, zarówno w segmencie źródeł PV jak i odbiorników (AGD).

Szczególnie ciekawie zapowiada się trajektoria rozwojowa dalszych zastosowań akumulatorów. W tym kontekście decydujące znaczenie ma kształtowanie się cen w opozycji do efektu skali: mniejszy akumulator - mniejsza cena jednostkowa. Ta właściwość, praktycznie bardzo słabo jeszcze przebijająca się do szerokiego otoczenia, w krótkim czasie może zrewolucjonizować kilkunastoprocentowy segment rynku. Mianowicie, przyspieszyć indywidualne zastosowanie akumulatorów jednoogniwowych (ogólnie: akumulatorów małych i średniej wielkości) do szerokiej klasy odbiorników AGD, a także zwiększyć obecny zakres ich dyfuzji do źródeł PV.

Oczywiście, wyniki przedstawione w poprzednim, trzecim Raporcie Cyklu BPEP jednoznacznie wskazują, że dla "średnich" akumulatorów (o pojemności całkowitej wynoszącej kilka kWh) otwiera się nowy wielki rynek popytowy, "napędzany" rozległymi awariami sieciowymi. Jedynie dla wielkich akumulatorów (o pojemności całkowitej sięgającej MWh) nie widać racjonalnych perspektyw rozwojowych. W tym zakresie konkurencję wygrywają silnikowe źródła regulacyjno-bilansujące na paliwa pochodzące z dwóch transferów paliwowych, z których pierwszym jest transfer gazu z rynku ciepła, a drugim jest transfer paliw transportowych.

Tak jak taryfa dynamiczna pobudzi wykorzystanie akumulatorów jako indywidualnych zasobników odbiorników (odbiorów, małych instalacji prosumenckich), tak indywidualne zastosowania zasobników akumulatorowych, wraz z inteligentnymi sieciowymi terminalami dostępowymi (mającymi u podstaw zasadę TPA+) pobudzą rozwój współużytkowania sieci. Będzie to naturalnie rozwój odbywający się w interakcji z rozwojem cenotwórstwa w postaci asynchronicznych niezestandaryzowanych transakcji, których przedmiotem będą mikrowolumeny energii elektrycznej potrzebne do realizacji domkniętych cykli pracy odbiorników (odbiorów, małych instalacji prosumenckich).

Gdyby chcieć zablokować wdzierający się róg obfitości rozwiązań (i zablokować innowacje, które są podstawą tych rozwiązań), to można będzie to robić już tylko pod hasłem: "Jesteśmy przeciwko postępowi. Nie zgadzamy się na żaden postęp".
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE