ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent: polskie gazownictwo ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego
05.04.2018r. 19:06

Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, a gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Obrady Kongresu rozpoczęły się w czwartek w Łodzi. Temat dwudniowych obrad to: "Rynek gazu ziemnego w Polsce - kierunki rozwoju".

Podczas Kongresu przewidziane są trzy sesje tematyczne poświęcone: kierunkom rozwoju rynku gazu w Polsce, regulacjom prawnym w branży gazowniczej oraz bezpieczeństwu technicznemu w kontekście rynku usług, producentów i odbiorców.

W trakcie kongresu organizator, Izba Gospodarcza Gazownictwa, uczci jubileusz 15-lecia działalności.

List do uczestników VI Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że "branża energetyczna ma ogromne znaczenie dla kondycji całej polskiej gospodarki i dla ekonomicznego rozwoju naszej Ojczyzny".

"Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z filarów suwerenności Rzeczypospolitej, decydując o naszej pozycji i podmiotowości w przestrzeni międzynarodowej. Ma to szczególną wymowę właśnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odczuwając dumę z historycznego dorobku, spoglądamy jednocześnie w przyszłość. Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby jeszcze bardziej umocnić naszą suwerenność, bezpieczeństwo i gospodarczą niezależność" - napisał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że zagadnienia, nad którymi debatują uczestnicy kongresu, znajdują się również w centrum jego uwagi. Przypomina, że w ubiegłym roku powołał Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest opiniowanie i doradzanie w kwestiach związanych m.in. z bieżącym i perspektywicznym bezpieczeństwem dostaw paliw, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.
"Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 roku będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześciennych +błękitnego paliwa+" - podkreślił prezydent.

"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska w istotny sposób umocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne, dzięki niedawno otwartemu terminalowi LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

"Zakres dywersyfikacji powiększy się wraz z realizacją kolejnej strategicznej inwestycji gazowej - Baltic Pipe. Ważnymi elementami są przedsięwzięcia pomnażające możliwości magazynowania importowanego gazu oraz rozbudowa sieci przesyłowych, w tym interkonektorów, które pozwolą na elastyczne przesyłanie gazu w różnych kierunkach, również na osi północ-południe w ramach współpracy regionalnej państw Trójmorza" - czytamy w liście.

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej z wielką uwagą i uznaniem odbieram wysiłki władz państwowych i sektora gazowniczego na rzecz umacniania niezależności energetycznej, a także zwiększania udziału paliw niskoemisyjnych w miksie energetycznym" - dodał Andrzej Duda.

Zaznaczył też, że docenia zasługi jakie dla rozwoju rynku gazu w Polsce wnosi Izba Gospodarcza Gazownictwa. "Obchodzą Państwo właśnie jubileusz 15-lecia swojej działalności. Proszę przyjąć z tej okazji serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów" - napisał prezydent.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Polak konserwatywny 05.04.2018r. 20:01
Prezydent niech najpierw Ministra Macierwicza przeprosi! I Polaków!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Seneka 06.04.2018r. 11:01
"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 07.04.2018r. 09:50
No fajnie Panie Prezydencie opowiadanie truizmów trochę Pana ośmiesza - a w zasadzie nie Pana tylko pańskich... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE