ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wirtualny minisystem elektroenergetyczny
12.04.2018r. 05:10

J. Popczyk, K. Bodzek, M. Fice
Wirtualny minisystem elektroenergetyczny (WME) może się okazać w kolejnych latach najskuteczniejszą koncepcją pobudzenia rynku wschodzącego (1) energii elektrycznej OZE i rynku prosumenckich usług energetycznych, czyli rynku energii użytecznej. Dlatego, bo wszystkie "składowe" minisystemu WME istnieją już, trzeba je tyko umiejętnie połączyć i wykorzystać. Wykorzystanie to oznaczałoby zarazem wejście na drogę najbardziej racjonalnego równoważenia interesów w procesie transformacji całej polskiej energetyki w horyzoncie 2050. Czyli zastępowania dotychczasowych rynków energii pierwotnej (paliw kopalnych) i sektorowych rynków energii końcowej (energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych) mono rynkiem OZE, w tendencji co najmniej 5-krotnie mniejszym od sumy rynków energii pierwotnej, i prawie 3-krotnie mniejszym od sumy rynków końcowych.

Według koncepcji przedstawionej w Raporcie minisystem WME jest poligonem do testowania rozwiązań, które są już niezbędne, a z drugiej strony zastosowane powszechnie, bez wcześniejszych badań pilotażowych (pod specjalną kontrolą, przy zastosowaniu specjalnego statusu), są obarczone ryzykiem na wielu płaszczyznach: prawno-regulacyjnej, ekonomicznej, a nawet technicznej/technologicznej. Zadaniem o specjalnym znaczeniu pod tym względem jest potrzeba przetestowania nowej zasady podziału ryzyka na rynku energii elektrycznej (w szczególności między dostawcę i odbiorcę, a szerzej między trzy segmenty energetyki: EP-NI-WEK), a w ślad za tym przetestowanie doktryny subsydiarności, która powinna zastąpić politykę energetyczną w dotychczasowym kształcie.

Minisystem WME jako poligon umożliwia ponadto testowanie kolejnych dwóch strategicznych zagadnień transformacji energetyki. Pierwszym jest testowanie znaczenia inteligentnej infrastruktury jako środowiska konsolidacyjnego innowacji przełomowej w procesie transformacji energetyki do mono rynku energii elektrycznej OZE i rynków energii użytecznej. Inteligentna infrastruktura w elektroenergetyce została w ostatnich kilkunastu latach zaszyta w pojęciu smart grid. Przełamanie tej bariery jest warunkiem zracjonalizowania trajektorii transformacyjnej energetyki. Dlatego, bo na świecie inteligentna infrastruktura wdarła się w międzyczasie do energetyki EP-NI (stała się jej główną infrastrukturą) i narzędziem wirtualizacji rynku energii elektrycznej. W tym kontekście podkreśla się potrzebę zintensyfikowania w najbliższym czasie prac nad ukształtowaniem funkcjonalności sieciowych inteligentnych terminali dostępowych, które powinny stworzyć podstawy pod rozwiązania prawno-regulacyjne dotyczące zasady TPA+.

Drugim strategicznym zagadnieniem jest kalibrowanie współczynnika net meteringu. Generalnie ma ono potencjał umożliwiający racjonalne zarządzanie dwoma celami. Pierwszym jest zapewnienie przychodów operatorowi OSD za rzeczywiste wykorzystanie sieci (funkcja kosztowa net meteringu). Drugim jest pobudzenie alokacji inwestycji wytwórczych do osłon kontrolnych odbiorców i prosumentów (funkcja bodźcowa net meteringu.

Wyniki badań zaprezentowanych w Raporcie uwiarygodniają dużą potencjalną przydatność koncepcji WME jako rozwiązania pilotażowego w obszarze możliwości szybkiej redukcji bezpośredniego wsparcia, przy zagwarantowaniu warunków do szybkiej budowy zaawansowanego know how na nowym rynku energii elektrycznej. Podkreśla się w tym kontekście, że budowa minisystemu WME wiąże się z koniecznością pokonania dużego stopnia trudności związanych z zagadnieniem współużytkowania sieci SN (przede wszystkim tej sieci) na minirynku funkcjonującym w obrębie minisystemu WME. Duży stopień trudności jest także związany z wymaganiami dotyczącymi bilansowania energii i regulacji mocy (w tendencji z dokładnością do regulacji pierwotnej) na wirtualnej osłonie OK3 minisystemu WME. Tym samym jest to platforma o bardzo wysokich wymaganiach technicznych.

Najbardziej szokową roboczą hipotezą możliwą do postawienia na podstawie wyników Raportu jest hipoteza, że pilotażowy minisystem WME, równoważny referencyjnemu klastrowi energii (powiatowemu, o mocy szczytowej zapotrzebowania około 30 MW) mógłby rozpocząć funkcjonowanie od początku 2021 r. (równocześnie z nowym, zdecentralizowanym rynkiem bilansującym). Z drugiej strony stworzenie (zupełnego) powiatowego klastra samobilansującego się przed 2030 r. byłoby wielkim sukcesem.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE