ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa może wykorzystać fundusze UE do wykupu FSRU Independence
12.04.2018r. 09:38

Litewski minister energetyki poinformował, że na wykup pływającego obiektu do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU) Independence po 2024 roku będą mogły zostać wykorzystane środki z unijnych funduszy strukturalnych. Decyzję w sprawie przyszłości terminalu litewski rząd chce podjąć jeszcze w tym roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Analizujemy wszystkie warianty i będziemy to robić nadal. Chodzi o możliwość kredytowania zakupu bądź uzyskania środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Uważam, że teoretycznie istnieją możliwości pozyskania unijnych środków. [...] W tym kontekście logiczne jest to, że analizowane są wszystkie możliwości finansowania, a unijne środki są jednym z wariantów powiedział - Žygimantas Vaičiūnas.

Jak wynika z badań międzynarodowej firmy konsultingowej Poyry Management Consulting, najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla Litwy byłby wykup FSRU po 2024 roku, czyli wówczas, gdy zakończy się okres najmu okrętu od norweskiego Hoegh LNG. Zdaniem ekspertów prolongowanie umowy najmu na kolejne 20 lat byłoby mniej opłacalnym wariantem.

Wcześniejsze rozmowy Litwinów z norweską spółką Höegh LNG o wykupie FSRU przed 2024 rokiem zakończyły się fiaskiem. Norwedzy bronili się tym, że ich model biznesowy zakłada utrzymanie własności w obiektach, które dostarczają klientom na całym świecie. Za wynajem pływającego terminalu Klaipedos Nafta płaci rocznie 68,9 mln dolarów. Przypomnijmy, że dzięki pozyskiwanemu przez terminal w Kłajpedzie gazowi skroplonemu Litwa zmniejszyła zależność od importu gazu z Rosji.
Według Vaičiūnasa jeszcze w tym roku rząd powinien podjąć decyzję co do przyszłości terminalu. - Zgodnie z rządowymi planami do końca roku powinna zostać podjęta decyzja dotycząca zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa dostaw gazu. Trzymamy się tego harmonogramu - stwierdził.

Nie chciał jednak ujawnić, na jaki wariant zdecyduje się Wilno. Jego zdaniem, bez względu na to, jaką decyzję podejmie rząd po 2024 roku, koszty utrzymania terminalu w Kłajpedzie będą niższe - czytamy w BiznesAlert.pl.
BNS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE