ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prokuratura stawia zarzuty w sprawie Elektrociepłowni Przeworsk
13.04.2018r. 11:11

W sprawie transakcji zakupu prze PGE EO niefunkcjonującej Elektrociepłowni Przeworsk prokuratura postawiła zarzuty członkom zarządu PGE EO oraz rzeczoznawcom majątkowym. Jak informuje Prokuratura Krajowa, sprawcom w zależności od zarzucanych im czynów grożą kary do 8 i do 10 lat pozbawienia wolności.

W czwartek 12 kwietnia 2018 roku, na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali 7 osób w związku z zarzutami niegospodarności w PGE Energia Odnawialna.

Sprawa dotyczy transakcji zakupu niefunkcjonującej elektrociepłowni na podkarpaciu, a wśród zatrzymanych jest czworo byłych członków zarządu PGE EO oraz rzeczoznawca majątkowy i prezes zarządu spółki z branży energetycznej.

Jak informuje Prokuratura Krajowa zarzuty stawiane byłym członkom zarządu PGE EO obejmują okres od 6 kwietnia 2009 roku do 24 listopada 2010 roku i związane są z realizacją inwestycji polegającej na nabyciu od spółki z branży energetycznej z siedzibą w Hruszczowicach - Gaje zorganizowanej części przedsiębiorstwa określanego jako "Elektrociepłownia Przeworsk" w Przeworsku.

Według PK dokonane w sprawie ustalenia wskazują, że transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych, a pełniący funkcję w zarządzie PGE EO nadużyli udzielonych im uprawnień i nie dopełnili ciążących na nich obowiązków między innymi poprzez zaniechanie zlecenia wykonania projektu linii przesyłowej energii cieplnej do potencjalnych jej odbiorców, a także rzetelnej wyceny budowy takiego ciepłociągu. W ocenie prowadzących sprawę podejrzani zignorowali też uzyskiwane informacje o złym stanie technicznym urządzeń zainstalowanych w EC Przeworsk, które nie nadawały się do nowoczesnej i ciągłej produkcji energii cieplnej oraz informacje o braku zainteresowania zakupem ciepła z Elektrociepłowni. Z informacji udzielonej przez Prokuraturę Krajową wynika też, że podejrzani nie uwzględnili istotnych danych przekazanych w ekspertyzie, w której wskazano m.in., że adaptacja urządzeń zainstalowanych w EC Przeworsk na cele ciepłownicze jest niezasadna oraz nie zweryfikowali rozbieżnych danych na temat rzeczywistej wartości Elektrociepłowni przekazywanych w zlecanych operatach szacunkowych.

W ocenie prowadzących śledztwo podejrzani swoim działaniem wyrządzili PGE EO szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w kwocie nie mniejszej niż 22 miliony złotych.
Jednocześnie, ustaleń prokuratury wynika, że po otrzymaniu przez spółkę kwoty 22 milionów złotych, w związku ze sprzedażą Elektrociepłowni Przeworsk, jej prezes dokonał przywłaszczenia kwoty niemal 6 milionów złotych. Następnie, wspólnie ze słowackim przedsiębiorcą, podjął szereg działań mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia tych pieniędzy. Pieniądze w kwocie niemal półtora miliona euro zostały przelane na konto spółki zarejestrowanej na Gibraltarze. Zostały one w krótkim okresie wypłacone częściowo w gotówce, a częściowo trafiły na konta zagranicznych spółek w dwóch słowackich bankach, skąd również zostały wypłacone w gotówce.

W sprawie zarzuty postawiono również rzeczoznawcom majątkowym, którzy według prowadzących śledztwo poświadczyli nieprawdę w operacie szacunkowym dotyczącym określenia wartości rynkowej Elektrociepłowni w Przeworsku oraz aktywów materialnych i niematerialnych przeznaczonych do sprzedaży. Według prokuratury rzeczoznawcy zawyżyli w tym dokumencie rzeczywistą wartość budynków i budowali oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład majątku szacowanego przedsiębiorstwa o ponad 10 milionów złotych.

Sprawcom w zależności od zarzucanych im czynów grożą kary do 8 i do 10 lat pozbawienia wolności.

W Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach trwają nadal czynności procesowe z udziałem podejrzanych.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Max 13.04.2018r. 13:38
Czy zakup opiniowała Rada Nadzorcza? A czy zgodę wydało WZA? Do tej pory zasiadanie w organach spółek kojarzyło się... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-04-2018r. 16:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: no nie? 13.04.2018r. 15:35
a kto był wtedy prezesem? kto pamięta?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-04-2018r. 21:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 13.04.2018r. 23:03
A ten mocarz od TINY
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE