ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Znów rośnie zanieczyszczenie powietrza na północy Chin
13.04.2018r. 14:15

W borykającym się z zanieczyszczeniem regionie Pekin-Tiencin-Hebei na północy Chin kluczowy wskaźnik jakości powietrza pogorszył się w marcu o 27 proc. - podało w piątek chińskie ministerstwo ekologii i środowiska, podsycając obawy o powrót smogu po zimie.

Średnie stężenie zawieszonych w powietrzu drobnych cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrona, określane jako wskaźnik PM2,5, wzrosło tam w marcu do 80 mikrogramów na metr sześcienny, czyli o 27 proc. więcej niż stężenie zanotowane w marcu zeszłego roku. W samym Pekinie wzrost wynosił prawie 40 proc.

15 marca skończyła się sześciomiesięczna kampania środowiskowa, która miała na celu znaczne obniżenie poziomu PM2,5 w 28 miastach w zimowym okresie grzewczym, kiedy smog jest zazwyczaj najdotkliwszy. W ramach kampanii ograniczono m.in. zużycie węgla, produkcję w przemyśle ciężkim i transport ciężarówkami.

W pierwszym kwartale br. wskaźnik PM2,5 w obszarze Pekin-Tiencin-Hebei, który zajmuje kluczowe miejsce w chińskiej kampanii przeciw zanieczyszczeniu powietrza, obniżył się do 74 mikrogramów na metr sześcienny - a więc o ponad 22 proc. w porównaniu z rekordowo wysokimi wynikami z ubiegłego roku. W prowincji Hebei leży siedem z 10 najbardziej zanieczyszczonych w tym roku chińskich miast - wynika z danych resortu środowiska.
Spadek stężenia PM2,5 w pierwszym kwartale wskazuje na skuteczność rządowej kampanii, ale ponowny wzrost zanieczyszczenia w marcu rodzi obawy o powrót smogu w związku z ustąpieniem zimowych restrykcji. Z tego powodu niektóre z najbardziej zanieczyszczonych miast zdecydowały się już na przedłużenie kampanii do listopada.

Chińskie władze od kilku lat prowadzą "wojnę z zanieczyszczeniem" i starają się obniżyć wskaźniki stężenia drobnych cząstek, uznawanych za szczególnie groźne dla zdrowia. Obecnie rząd pracuje nad nowym planem działania na lata 2018-2020. Eksperci z ministerstwa środowiska zwracali niedawno uwagę - prócz poziomu PM2,5 - również na brak postępu w kwestii emisji tlenków azotu oraz rosnące stężenie ozonu troposferycznego w miastach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE