ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: energetyka ma bardzo silne miejsce w polityce gospodarczej rządu
16.04.2018r. 15:19

Energetyka ma bardzo silne miejsce w polityce gospodarczej rządu - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w poniedziałek w Gdańsku na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym. Podkreślił, że wyzwania związane z ochroną środowiska mogą służyć innowacyjności.

"Energetyka to nie jest tylko kwestia gospodarcza, ale dla naszego kraju jest to bardzo silna kwestia bezpieczeństwa" podkreślił minister, dodając, że "ten element nie zawsze właściwie jest rozumiany na poziomie europejskim".

Energetyka silnie wiąże się też z rozwojem gospodarczym. Przypomniał, że gospodarka UE rośnie, co skutkuje większym zużyciem energii. "Na pewno ta konsumpcja będzie rosła" - zauważył, przypominając, że moc polskich elektrowni jest czterokrotnie mniejsza niż moc elektrowni niemieckich. "Jeśli będziemy chcieli konkurować na świecie, to będziemy musieli zwiększać efektywność energetyczną" - powiedział.

"Na pewno udział energetyki rozproszonej, energii zielonej, będzie rósł" - zaznaczył. Oznacza to potężne inwestycje. "W tej perspektywie finansowej mamy grubo ponad 30 mld zł na finansowanie tych inwestycji" - powiedział. Przypomniał, że niemal 3 mld euro na ten cel znajdują się w programie krajowym, a prawie 20 mld zł - w programach regionalnych. "Są to potężne środki" - powiedział Kwieciński podkreślając, że będą one miały bardzo duży wpływ na gospodarkę, w tym na innowacyjne rozwiązania. "Potraktujmy to jako szansę na rozwój innowacyjnego przemysłu" - zaznaczył.
Obecny także na spotkaniu minister środowiska, Henryk Kowalczyk przypomniał, że "trwają dość intensywne negocjacje na temat wdrożenia porozumień paryskich w polityce klimatycznej". "Oczywiście Unia Europejska stawia sobie ambitne cele, czasami zbyt ambitne" - powiedział Kowalczyk dodając, że "polskie ministerstwo środowiska stara się wszystkie ambitne cele sprowadzać do planów realnych".

Przypomniał, że Polska "nie może odejść natychmiast od polityki opartej na węglu". "To musi być czynność ewolucyjna. Oczywiście wszyscy by chcieli, aby energia była tylko ze źródeł odnawialnych" - zaznaczył minister, dodając, że w przypadku Polski, która ma specyficzne warunki energetyczne, takie ambitne cele trzeba realizować powoli "wspierając energetykę odnawialną, przeznaczając duże środki finansowe na czystość powietrza". Przypomniał, że na realizację ogłoszonego niedawno programu "Czyste powietrze" rząd chce przeznaczyć w najbliższych latach 25-30 mld zł.

"Musimy zdawać sobie sprawę, że rozwój gospodarczy będzie zawsze powodował wzrost emisji. Naszym celem, celem ministerstwa środowiska jest zrównoważenie emisji z pochłanianiem, (...) bo dopiero wtedy będziemy mówić o pełnej ochronie klimatu" - podkreślił Kowalczyk. Dodał, że po tym, jak Polska pokazała Komisji Europejskiej pakiet wiarygodnych działań związanych z poprawą czystości powietrza, to "KE - mimo wyroku stwierdzającego naruszenie norm czystości powietrza za lata 2007-15, nie będzie występować o nałożenie kar finansowych".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Przykładny inwestor 16.04.2018r. 20:02
Walka o czyste powietrze i nasze otoczenie urealni się jak w Polsce ruszy masowa produkcja powietrznych pomp ciepła z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE