ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stępień: Baltic Pipe to jeden z filarów rozwoju konkurencyjnego rynku gazu w Polsce
16.04.2018r. 15:25

- Naszym celem jest stworzenie konkurencyjnego i zdywersyfikowanego rynku gazu oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Baltic Pipe to projekt, który przyczyni się do osiągnięcia tego celu - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". W debacie, która odbyła się 16 kwietnia 2018 r. w Rzeszowie, udział wziął również m.in. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

W trakcie wystąpienia inaugurującego konferencję wiceminister Naimski podkreślił, że Baltic Pipe to strategiczny projekt z punktu widzenia Polski, a także regionu.

- Dzięki niemu będziemy mogli sprowadzić do Polski nawet 10 mld m3 gazu rocznie. To inwestycja, która uczyni wyłom w ścianie dominacji jednego dostawcy i posłuży do uniezależnienia naszego kraju od rosyjskich dostaw gazu. Baltic Pipe może znacząco zmienić sytuację w regionie - zaznaczył.

Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, zauważył z kolei, że rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu czy projekt Baltic Pipe to inwestycje, które pokażą, jak duży potencjał drzemie w polskim rynku gazu.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej przypomniał, że Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za "Projekt o znaczeniu wspólnotowym" (PCI). Podkreślił, że status ten jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE, polegające na zapewnieniu niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii.

- Mamy poparcie Komisji Europejskiej dla Baltic Pipe. Projekt ten jest traktowany jako europejski, co jest istotne dla naszych partnerów w Kopenhadze i Oslo, a także innych stolic, które są konsultowane w tym projekcie - zaznaczył.

Wiceminister Naimski zwrócił również uwagę, że projekt Baltic Pipe musi zostać zrealizowany do 1 października 2022 r.

- Harmonogram inwestycji jest bardzo szczegółowo przygotowany i systematycznie realizowany. Za nami jest m.in. procedura Open Season, czyli badanie rynku. Dzięki niej spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisała wiążące umowy na przesył gazu z Gaz-Systemem i duńskim Energinet - powiedział.

- Baltic Pipe to ambitny projekt, ale jestem pewien, że doprowadzimy go do końca. Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Budowa ma ruszyć w 2020 r. - dodał prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
Kontrakty inwestycyjne zostaną podpisane jeszcze w tym roku

W trakcie konferencji prezes Gaz-Systemu zapowiedział także, że kontrakty inwestycyjne w projekcie Baltic Pipe zostaną podpisane do końca 2018 roku.

- Obecnie nie ma przesłanek, by wątpić w to, że projekt Baltic Pipe powstanie. Ostateczne umowy zamierzamy podpisać jeszcze w tym roku - powiedział.

- W porównaniu z innymi projektami z przeszłości ten jest najbardziej dojrzały. Jesteśmy odpowiednio przygotowani do jego realizacji - dodał Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zapewnił, że realizacja projektu Baltic Pipe nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne.

- Organizacje ekologiczne protestują, jeśli się je ignoruje i z nimi nie rozmawia. My planujemy z każdą z zainteresowanych organizacji rozmawiać w toku przewidzianych w projekcie konsultacji - powiedział.

- Chcemy w możliwie największym stopniu ograniczyć lub wyeliminować ryzyko negatywnego wpływu tej inwestycji na środowisko - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE