ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: węgiel pozostanie ważnym elementem strategii energetycznej RP
17.04.2018r. 05:56

Pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że węgiel utrzyma prominentne miejsce w strategii energetycznej RP, którą rząd zapowiada obecnie na koniec 2018 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Żeby nie wiem jakie padały argumenty klimatyczne, technologiczne i inne, ten fakt jest niezbywalny. Tak po prostu jest. Owszem, mamy gaz ziemny i dobrze, żebyśmy go mieli więcej. Niemniej jednak nie wydaje się po pierwszej porażce, jeśli chodzi o polski gaz łupkowy, abyśmy mieli oprzeć energetykę na własnym gazie. Dlaczego mamy zaś opierać bezpieczeństwo na imporcie, jeżeli możemy je opierać na własnych zasobach? - pytał uczestnik konferencji.

- To determinuje naszą strategię w dziedzinie polityki energetycznej. Przy wszystkich aspektach praktycznych dostępu do gazu, nie będziemy opierali polskiej energetyki na gazie. To byłoby nieracjonalne. W Polsce mamy dość niski udział gazu w energii pierwotnej. Można to zwiększyć, ale nie ma powodu, by to robić - przekonywał Piotr Naimski.

- Potrzebne są bloki energetyczne oparte o gaz, które będą miały charakter regulacyjny - przyznał. - Kiedy zdywersyfikujemy dostawy będziemy mogli wybierać surowce na których oprzemy naszą energetykę i zbudujemy prawdopodobnie jeden, dwa, może trzy bloki gazowe. Wtedy dopiero będzie to działanie racjonalne.
- Będziemy starali się utrzymać energię produkowaną z węgla zgodnie z wymogami technologicznymi, ale także polityką klimatyczną, a równocześnie będziemy chcieli, aby węgiel pozostał. W strategii, którą opracowujemy węgiel ma swe miejsce i je utrzyma - poinformował minister. Jego zdaniem można prognozować na 30 lat do przodu, czyli do piątej dekady tego wieku. - Z naszych obliczeń wynika, że prawie połowa energii będzie produkowana z węgla - dodał.

- Najpierw dywersyfikacja, potem liberalizacja rynku gazu. Nigdy odwrotnie - zadeklarował minister Naimski. - Hub będziemy tworzyli w momencie, gdy infrastruktura będzie na to pozwalała, a dostęp do źródeł będzie na tyle zróżnicowany, że ten hub będzie w ogóle racjonalny. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić, że rynek będzie decydował o dostawach gazu w Polsce. Wtedy będę mógł pójść na emeryturę - zażartował minister.

Zdaniem ministra Naimskiego Polska zdoła zrealizować politykę klimatyczną, do czego przyczyni się rozwój energetyki jądrowej - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: OBs 2 17.04.2018r. 08:34
Przedstawcie w końcu projekt Polityki Energetycznej. Szkoda czasu na dyskusję prywatnych poglądów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zyta 17.04.2018r. 16:44
Skoro w Polsce nadal stawiamy na węgiel Panie Naimski to mam pytanie: kto następnym razem dobrowolnie-pod przymusem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE