ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Małe zaintersowanie przepustowścią termiana LNG, który powstanie w Chorwacji
17.04.2018r. 08:15

Chorwaci szukają chętnych na wykorzystanie przepustowość terminalu LNG na wyspie Krk. Jednak zdaniem chorwackich mediów pierwsza runda rezerwacji mocy terminala zakończyła się nikłym rezultatem. Gotowość do odbioru paliwa z nowego obiektu złożyć miała tylko chorwacka spółka INA i to na 100 mln m sześc. gazu. Inwestor projektu, LNG Hrvatska uspokaja jednak, że będą kolejny możliwości rezerwacji mocy terminala.

LNG Hrvatska miała otrzymać zdaniem chorwackiej prasy tylko jedną wiążącą ofertę na rezerwację przepustowości planowanego terminalu LNG na wyspie Krk. Terminal LNG na wyspie Krk ma odgrywać istotną rolę w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, a także w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw tego paliwa dla Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jednak rozpoczęcie budowy terminala było kilkakrotnie przekładane.

Terminal LNG będzie początkowo działać jako obiekt pływający, o rocznej przepustowości co najmniej 2 mld m sześc. Jednak chorwackie źródła podają, że w pierwszej turze składania wiążących ofert, LNG Hrvatska otrzymała tylko jedną ofertę od chorwackiej grupy naftowo-gazowej INA, na jedyne 100 mln m gazu ziemnego rocznie. Co istotne, spółka jest współkierowana przez chorwacki rząd i węgierski koncern MOL.
Spółka tłumaczy, że była to pierwsza runda i spodziewała się, że będzie potrzebować więcej czasu na zapewnienie całkowitego wykorzystania mającego powstać obiektu. - Rzeczywiście, wynik jest rozczarowujący, ponieważ spodziewaliśmy się co najmniej 1 mld metrów sześc. w pierwszym etapie. Przetarg na pojemność obiektu odbędzie się w trzech turach, wszystko musi zostać zakończone do końca maja i oczywistym jest, że państwo będzie musiałozaangażować się w ten proces - powiedziało źródło na jakie powołuje się dziennik jutarnji.hr.

Pod koniec stycznia br., państwa członkowskie UE zatwierdziły propozycję Komisji dotyczącą zainwestowania 873 milionów euro w kluczowe projekty europejskiej infrastruktury energetycznej. Środki otrzyma także chorwacki terminal. W ramach pierwszej fazy rozwoju obiektu oraz gazociągu przesyłowego prowadzącego na teren przyszłego obiektu, projekt uzyskał 16,4 mln euro wsparcia. Przepustowość pływającego terminala LNG ma wynieść ok. 2,6 mld m sześc. rocznie. Kolejna faza projekty ma dotyczyć budowy obiektu lądowego o mocy do 7 mld m sześc. gazu rocznie. Koszt samego obiektu wyceniany jest na 101,4 mln euro, zaś cała inwestycja łącznie z gazociągami oraz tłoczniami gazu ma zamknąć się w kwocie 363 mln euro.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jasne 18.04.2018r. 09:40
Małe zainteresowanie to mało powiedziane. Śladowe zainteresowanie, nie dające biznesowego uzasadnienia dla inwestycji... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE