ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka farma PV powstanie na miejscu francuskiej elektrowni jądrowej
17.04.2018r. 10:09

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski rząd chce postawić jedną z największych europejskich elektrowni fotowoltaicznych na terenie likwidowanej elektrowni jądrowej w Fessenheim. W tym celu zostanie przeprowadzona aukcja, w której inwestorzy będą mogli składać oferty na sprzedaż energii z instalacji o mocy 300 MW.

Elektrownia jądrowa w Fessenheim to najstarszy obiekt tego rodzaju we Francji. Bloki o łącznej mocy 1,6 GW zostaną wyłączone na przełomie 2018/19 r., a pierwsi pracownicy z liczącej tysiąc osób załogi obsługującej pracę elektrowni mają stracić pracę już tego lata.

W 2016 roku wykorzystanie terenu po elektrowni jądrowej w Fessenheim w celu budowy fabryki samochodów elektrycznych Elonowi Muskowi miała proponować ówczesna francuska minister ekologii Segolene Royal.

Teraz w miejsce reaktorów w Fessenheim Paryż chce wybudować park fotowoltaiczny na 300 MW i wyłonić w tym celu inwestora w drodze specjalnej aukcji.

Po uruchomieniu byłaby to jedna z największych elektrowni solarnych w Europie. Obecnie największa mieści się również we Francji, w pobliżu Bordeaux, a jej moc wynosi 360 MW.

Budowa wielkiej elektrowni PV na terenie elektrowni położonej na granicy Francji i Niemiec wpisuje się w projekt transgranicznej współpracy w energetyce między tymi państwami. Berlin w ubiegłym roku przyjął możliwość objęcia swoim systemem wsparcia dla OZE projektów realizowanych poza granicami Niemiec i ma udostępniać w tym celu co roku w aukcjach potencjał rzędu 300 MW.
Niemcy wkrótce wyłączą zresztą dwa reaktory jądrowe o łącznej mocy 1,4 GW położone blisko granicy z Francją. Ma to nastąpić do roku 2022 w ramach niemieckiego planu wycofania się z energetyki jądrowej.

Sam EDF, który jest właścicielem elektrowni jądrowej w Fessenheim, kilka miesięcy temu ogłosił plan postawienia we Francji do roku 2035 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW. Na ten cel ma wydawać począwszy od roku 2020 około 200 mln euro rocznie.

Obecnie łączna moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji wynosi około 8 GW, natomiast Paryż chce zwiększenia tego potencjału do 20 GW do roku 2023.

Służyć temu mają organizowane systematycznie aukcje. Ostatnia, dedykowana inwestycjom w naziemne farmy fotowoltaiczne, skutkowała przyznaniem kontraktów na sprzedaż energii po średniej cenie 61,6 euro/MWh. W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 euro/MWh.

Co ciekawe, francuski rząd zaangażował się w ukraiński projekt budowy gigantycznego parku fotowoltaicznego na terenach wyłączonych z aktywności po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Paryż sfinansował badania, których celem było oszacowanie możliwości produkcji energii słonecznej w tym regionie.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cdcd 20.04.2018r. 15:34
Ktoś się chyba z prawdą mija.... Fosenheim nie będzie zamknięta przez następne 15 lat tak więc cały artykuł to jedna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE