ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Cena ropy naftowej wysoko na skutek obaw o zaburzenia podaży
17.04.2018r. 11:37

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki cen tego surowca. Dzisiaj rano presja spadkowa jest nieco mniejsza. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach poniedziałkowych minimów, czyli w rejonie 66,20-66,50 USD za baryłkę.

Cena ropy naftowej utrzymuje się wysoko za sprawą napięć politycznych na świecie i związanych z nimi obaw dotyczących wielkości wydobycia tego surowca. Co prawda strach inwestorów dotyczący potencjalnej eskalacji konfliktu w Syrii nieco ustąpił, jednak wciąż sprawa ta nie może być bagatelizowana - a dodatkowym czynnikiem ryzyka na Bliskim Wschodzie jest możliwe zaostrzenie konfliktu na linii USA-Iran. Donald Trump wspominał bowiem niedawno, że jego zdaniem, złagodzenie amerykańskiej polityki względem Iranu przez Baracka Obamę było błędem, a ponowne narzucenie sankcji na ten kraj miałoby uzasadnienie.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niepokojące doniesienia napływają także z Wenezueli, gdzie kryzys polityczny i ekonomiczny trwa w najlepsze. Produkcja ropy naftowej w Wenezueli od wielu miesięcy drastycznie spada w wyniku chaosu gospodarczego, który dotknął m.in. państwowego giganta naftowego, spółkę PDVSA. Poprzednich kilku prezesów nie potrafiło poradzić sobie z bałaganem w spółce, a po tym, jak w listopadzie stery spółki przejął minister ds. ropy naftowej Wenezueli, generał Manuel Quevedo, sytuacja dodatkowo się pogorszyła. Z PDVSA usunięci zostali kluczowi pracownicy sprzeciwiający się władzy, a tysiące nowych pracowników złożyło wypowiedzenia. Od początku 2017 roku do końca stycznia br. PDVSA opuściło 25 tysięcy pracowników, a exodus przyspieszył w bieżącym roku, dotykając zwłaszcza kompetentnych pracowników wyższego szczebla, w tym inżynierów i prawników. Obecnie do biur kadr PDVSA ustawiają się kolejki pracowników chcących złożyć wypowiedzenia ze względu na tragiczną sytuację w spółce i w całym kraju, odbijającą się negatywnie na ich pensjach.

Niemniej, mimo że powyższe czynniki sprzyjają stronie popytowej na rynku ropy naftowej, warto pamiętać o presji spadkowej, jaką na ceny ropy naftowej wywiera rosnąca produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych. Duża dynamika wzrostu produkcji ropy ze skał łupkowych ma być kontynuowana w kolejnych miesiącach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE