ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Innogy: Rok 2017 początkiem dużych zmian na polskim rynku energii i gazu
17.04.2018r. 12:11

Polska i europejska legislacja oraz trendy technologiczne - to główne czynniki zmian na polskim rynku energii i gazu w 2017 r. - uważają analitycy innogy Polska. W swoim raporcie podsumowującym ubiegły rok, za najważniejsze zmiany legislacyjne uznali wejście w życie ustawy o rynku mocy oraz nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu. Wśród najistotniejsze trendów technologicznych wymieniają digitalizację, decentralizację i dekarbonizację.


- Ubiegły rok pod wieloma względami był okresem zmian dla polskiego rynku energii i gazu. W jego trakcie trwały intensywne prace nad finalnym kształtem kilku kluczowych dla tych sektorów inicjatyw legislacyjnych, takich jak ustawa o rynku mocy czy podwyższenie obliga giełdowego do 30 proc.. Ich wprowadzenie w istotny sposób zmienia dotychczasowy model funkcjonowania obu rynków - mówi Piotr Grzejszczak, Senior Menedżer w dziale Zarządzania Portfelem Energii w innogy Polska - Obok zmian legislacyjnych na rynek energii i gazu miały wpływ również globalne trendy technologiczne, tj.: digitalizacja, decentralizacja oraz dekarbonizacja.

Zdaniem analityków innogy bez dofinansowania z rynku mocy modernizacja starych, konwencjonalnych bloków węglowych może nie być biznesowo uzasadniona. Niemniej jednak, tylko najefektywniejsze projekty mogą liczyć na dofinasowanie nowego mechanizmu i biznesowe uzasadnienie dla ich realizacji. W ich ocenie rynek mocy może stać się również impulsem do zmiany zachowań, głównie w grupie odbiorców przemysłowych, ponieważ stawka opłaty mocowej w ich przypadku będzie naliczana dla wybranych godzin szczytowych. Według analityków innogy, możliwość optymalizacji kosztów powinna zachęcić tych odbioców do przenoszenia obciążenia na godziny pozaszczytowe lub do uruchomienia własnej generacji w godzinach szczytu. W konsekwencji możemy spodziewać się korzystnego spłaszczenia krzywej zapotrzebowania i ograniczenia poziomu mocy szczytowych.

Autorzy raportu innogy zwracają też uwagę na regulacje MIFID II (Markets in Financial Instruments Directive), ale zaznaczają, że ich wpływ nie był jeszcze widoczny na rynku energii w 2017 roku.W ich ocenie z pewnością regulacja ta będzie miała duże znaczenie w działalności operacyjnej na rynku w latach następnych.

Przypominają oni również, że przedsiębiorstwa energetyczne i Towarowa Giełda Energii już poczyniły szereg przygotowań, aby dostosować się do nowych przepisów. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez dyrektywę będzie uzyskanie statusu OTF (Organised Trading Facility) przez TGE. Jednym z warunków uzyskania pozwolenia jest wprowadzenie uznaniowości, a także przynajmniej jednego instrumentu finansowego. Pierwszy warunek został już spełniony, gdyż w regulaminie TGE wprowadzone zostały odpowiednie zapisy, na mocy których giełda ma możliwość ustalania maksymalnego wolumenu jednego zlecenia. W końcu 2017 roku TGE zawiesiło notowania na rynku uprawnień do emisji oraz na terminowym rynku praw majątkowych. Docelowo rynki te zostaną uruchomione później, a notowane tam towary będą miały charakter instrumentów finansowych.

W swoim raporcie analitycy innogy piszą też na temat sytuacji na rynku gazu w Polsce i zwracają uwagę,że1 października 2017 r. zaczęły obowiązywać dwie nowe regulacje - nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz nowelizacja ustawy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Pierwsza z nich wprowadza obowiązek magazynowania gazu ziemnego dla wszystkich podmiotów, które go importują. Istnieje możliwość składowania gazu poza granicami kraju, jednak wcześniej należy alokować zdolności transgraniczne, które będą mogły być wykorzystywane wyłącznie w celu sprowadzenia paliwa gazowego do kraju, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw na wypadek sytuacji kryzysowej, a nie np. na potrzeby komercyjne. Taki stan rzeczy niesie za sobą konsekwencje w postaci zwiększenia kosztów gazu importowanego, a tym samym mniejszej opłacalności lub całkowitego zawieszenia działalności spółek importujących gaz na polskim rynku. Firmy, które swojej szansy wypatrywały m.in. w korzystnym spreadzie między polską a niemiecką giełdą, będą miały bardzo utrudnione zadanie.

Druga znacząca zmiana, która weszła w życie od października 2017 r. jest związana z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości z 2015 r. i dotyczy zniesienia taryf gazowych dla odbiorców końcowych niebędących gospodarstwami domowymi. Te będą rozliczane na podstawie urzędowego cennika zatwierdzanego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jeszcze do końca 2023 r. Jednak w chwili obecnej wydaje się niemożliwym jednoznaczne przewidzenie wpływu zniesienia taryf na zachowanie się cen rynkowych.

Według innogy trzy dominujące trendy technologiczne kształtujące polski rynek energii i gazu: dekarbonizacja, decentralizacja i digitalizacja rynku energii. Jak oceniają analitycy tej firmy, łącznie prowadzą one do transformacji rynku energii, która wiąże się również z rosnącym aktywnym udziałem społeczeństwa w kreowaniu współczesnego rynku energii.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE