ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

"Węgiel brunatny - dziś i w przyszłości" - podsumowanie Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego
18.04.2018r. 17:14

Niemal czterystu uczestników z kraju i zagranicy, związanych z branżą górniczą i energetyczną oraz reprezentujących wiodące ośrodki naukowe, sesja plenarna, blisko 50 referatów i ważne dyskusje dotyczące przyszłości gospodarki i branży węgla brunatnego to efekt - X Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego zorganizowany w Bełchatowie pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Obrady kongresu zakończyły się w środę 18 kwietnia.

Mottem przewodnim tegorocznej konferencji było hasło "Węgiel brunatny - dziś i w przyszłości". W kolejnych wystąpieniach, referatach i dyskusjach podkreślano znaczenie tego surowca dla Polski. - Dzisiaj jesteśmy w przededniu zatwierdzenia programu dla sektora węgla brunatnego, który został już przyjęty przez Ministerstwo Energii i rozesłany do konsultacji do pozostałych resortów - mówił wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, otwierając kongres. Zaznaczył, że w tworzeniu programu brali udział naukowcy i eksperci sektora węgla brunatnego, w tym przedstawiciele PGE GiEK oraz strona społeczna. Dodał, że obecny rząd przykłada dużą wagę do rozwoju sektora węgla brunatnego. - W dalszym ciągu mamy dużo wyzwań, ale dzisiaj mamy inny klimat w przestrzeni publicznej, mówiący o surowcach. Surowce to bogactwo Polski, surowce, w tym węgiel brunatny, to zabezpieczenie energetyczne Polski - podkreślał wiceminister. Grzegorz Tobiszowski przywołał także aspekt kończących się zasobów w eksploatowanych odkrywkach i wydobycia nowych złóż węgla, koncentrując się na złożu Złoczew. - Jesteśmy już dzisiaj zdecydowanie dalej i nie dyskutujemy "czy", tylko "kiedy"? - przekonywał wiceminister przypominając, że otrzymana pod koniec marca przez PGE GiEK decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew, otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.

Niepodważalną rolę kopalń węgla brunatnego na energetycznej mapie Polski podkreślał Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE S.A. - Węgiel brunatny, tuż po węglu kamiennym, jest dziś w Polsce głównym surowcem energetycznym, który pozwala na zabezpieczenie blisko 35 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej - mówił Ryszard Wasiłek dodając, że kopalnie grupy PGE wydobywają ok. 80 proc. węgla brunatnego w Polsce, a sama tylko elektrownia Bełchatów pokrywa ok. 20 proc. całego, krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Pozytywnie o bełchatowskim zagłębiu paliwowo-energetycznym wypowiedział się również Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Wiele powiedziano o bezpieczeństwie energetycznym kraju, o zasobach i wielkości wydobycia. Chciałbym podkreślić jedno: PGE, a zwłaszcza kopalnia Bełchatów, to jedno z najbezpieczniejszych polskich górnictw. Głównie dzięki wytężonej pracy wszystkich zaangażowanych w wydobycie węgla brunatnego.

Już dziś jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość

Gości przywitał i zaprosił do ważnej debaty również współgospodarz Kongresu Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki w której skład wchodzą największe polskie kopalnie węgla brunatnego: Bełchatów i Turów. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak istotne dla całej gospodarki i przyszłości naszego kraju jest umiejętne wykorzystanie najtańszego źródła jakim jest węgiel brunatny. - Jesteśmy świadomi tej odpowiedzialności, a nasze doświadczenie, potencjał ludzki i organizacyjny, stanowią solidny fundament, na którym można budować przyszłość - mówił prezes zarządu PGE GiEK. Otwierając I sesję referatową Sławomir Zawada zwracał uwagę, że wpływ na branżę wydobywczą ma szereg regulacji unijnych. Podkreślił także, że nie może być zgody na mocno akcentowaną politykę dekarbonizacyjną w Unii Europejskiej, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno opierać się o własne surowce. - Węgiel brunatny daje nam gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. Nasz sektor nie jest przeciwny energetyce z innych źródeł, choćby energetyce słonecznej czy wiatrowej, ale czy są one w pełni kontrolowalne? - pytał retorycznie prezes PGE GiEK i dodał, że polska gospodarka musi mieć oparcie w kontrolowalnych źródłach, a węgiel to gwarantuje.O konieczności współpracy wielu środowisk, niezbędnej dla dalszego rozwoju branży mówił natomiast Marian Rainczuk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, który podkreślił również rolę Kongresu jako doskonałej platformy wymiany doświadczeń i poglądów. - Uczestnikami kongresu są przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, a także naukowcy z prestiżowych ośrodków naukowych oraz wybitni eksperci związani z branżą górniczą i energetyczną z Polski i wielu innych krajów. Z punktu widzenia tematyki Kongresu, takie zróżnicowanie środowisk wydaje się być bardzo ważne, ponieważ w rozważaniach dotyczących funkcjonowania górnictwa węgla brunatnego i jego przyszłości przenikać się powinny opinie różnych grup społecznych. Ich wiedza, jak i doświadczenie dają gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego naszych obrad.

W europejskim sercu węgla brunatnego

Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie, którego organizatorem jest spółka PGE GiEK, bełchatowska kopalnia oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Bełchatowie, to od lat jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez branżowych. Gromadzi specjalistów branży górniczej i energetycznej, przedsiębiorców, ekonomistów oraz naukowców z wielu krajów, m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec, Austrii, Belgii i Bułgarii. W jego trakcie dyskusje dotykają różnorodnych tematów, związanych z znaczeniem węgla brunatnego w krajach europejskich i na świecie, inwestycjami w nowe złoża i ich perspektywicznym wykorzystaniem, nowoczesnymi technologiami stosowanymi w górnictwie, wykorzystaniem perspektywicznych złóż węgla brunatnego, także w sposób niekonwencjonalny oraz proekologicznymi aspektami wydobycia tego surowca.

W kongresie wzięło udział ponad 350 przedstawicieli prestiżowych ośrodków naukowych oraz wybitnych specjalistów związanych z branżą górniczą i energetyczną z całego świata. W trakcie 5 sesji referatowych zostało zaprezentowanych kilkadziesiąt prezentacji związanych m.in. z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi dla branży, sytuacją branży węgla brunatnego w Czechach czy w Niemczech, wykorzystaniem kopalin towarzyszących, przykładami niekonwencjonalnego wykorzystania węgla brunatnego oraz ochroną środowiska.

Goście mogli także zwiedzić Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownię Bełchatów oraz interaktywną wystawę PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.

Tradycyjnie Kongresowi towarzyszyła wielobranżowa sesja wystawiennicza, na której swoje produkty i osiągnięcia prezentowali przedstawiciele sektora wydobywczego i elektroenergetycznego.

Kwintesencję trzydniowego spotkania stanowi uchwała kongresowa, którą uczestnicy kierują do zajmujących się przemysłem wydobywczo-energetycznym instytucji państwowych, a także parlamentarzystów i gremiów społecznych i politycznych, od których zależy m.in. przyszłość energetyki opartej na węglu brunatnym.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Akcjonariusz 19.04.2018r. 05:08
Może to błąd tłumaczenia, ale w przypadku energetyki główny podział to źródła dysponowane (regulowane zależnie od potrzeb) i losowe. Źródła "kontrolowalne" to nowa definicja.
"Nasz sektor nie jest przeciwny energetyce z innych źródeł, choćby energetyce słonecznej czy wiatrowej, ale czy są one w pełni kontrolowalne? - pytał retorycznie prezes PGE GiEK i dodał, że polska gospodarka musi mieć oparcie w kontrolowalnych źródłach, a węgiel to gwarantuje."
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE