ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dolnośląski Alarm Smogowy: Bogatynia najbardziej zanieczyszczonym miejscem w regionie
25.04.2018r. 13:13

Bogatynia jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w regionie - wynika z oceny Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem aktywistów duży wpływ na ten fakt ma kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. DAS w maju zorganizuje konferencję informacyjną na ten temat.

Jak poinformowano w środę na konferencji prasowej we Wrocławiu, podczas badań w 2015 r. w Bogatyni na stacji przy ul. Francuskiej padła rekordowa liczba dni z przekroczeniami norm zanieczyszczenia; było ich aż 172, czyli prawie połowa roku.

Jak podano, dopuszczalna częstość przekroczeń wynosi 35 razy w roku. Natomiast w 2017 r. w czasie kolejnego kontrolnego około siedmiomiesięcznego badania w Bogatyni-Zatoniu, które wykonano w okresie: luty-czerwiec oraz październik- grudzień przekroczenia stwierdzono w ciągu 67 dni.

"Według oceny Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z 2015 r. ponad połowę przekroczeń normy dobowej zarejestrowano w sezonie pozagrzewczym. Zatem decydujący wpływ na jakość powietrza w tym rejonie mają źródła inne niż grzewcze" - powiedział Radosław Gawlik.

Dodał, że główne źródła tzw. emisji pyłów zawieszonych z Kopani Węgla Brunatnego Turów, na które wskazuje WIOŚ, to wyrobisko górnicze, zasobnik buforowy, sortownia węgla, plac węglowy oraz droga węglowa.

"Wiemy, że kopalnia podjęła różnorodne działania mające poprawić sytuację, ale najwyraźniej są one niewystarczające" - ocenił aktywista DAS.
"Wysokie stężenie pyłu PM10 jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami krążenia, a także dla dzieci i osób starszych" - powiedziała dr Hanna Schudy z DAS.

Dodała, że według niezależnej ekspertyzy dla Dolnego Śląska, przeprowadzonej w 2017 r. przez Uniwersytet Wrocławski, w Bogatyni z powodu zanieczyszczeń powietrza corocznie umiera przedwcześnie ok. 30 osób. Natomiast liczba absencji w pracy wynosi 12 tys. dni.

Aktywiści z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego 17 maja zaplanowali specjalną konferencję informacyjną w Bogatyni, na którą zapraszają przede wszystkim mieszkańców. DAS chce przede wszystkim doprowadzić do poprawy jakości powietrza, ale też i stałego monitorowania. Dotychczasowe badania były tylko okresowe.

"Ludzi mają prawo do wiedzy, czym oddychają i kiedy powinni się chronić. Zarówno kopalnia jak i gmina to bogate podmioty i są one w stanie skutecznie rozwiązać te problemy z zanieczyszczeniami" - powiedział Gawlik.

Bogatynia to miasto położone na południowo-zachodniej rubieży Polski w tzw. worku turoszowskim, otoczonym przez granice z Niemcami i Czechami. Znajduje się tam polska kopalnia i elektrownia Turów oraz podobne zakłady po stronie czeskiej i niemieckiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wilek 25.04.2018r. 22:30
A jakie to podobne zakłady za granicą. Niemcy już dawno zlikwidowali kopalnię i elektrownię. Wyrobisko zalali i jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE