ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Turystyka jest źródłem trzy razy większej ilości CO2, niż sądzono
09.05.2018r. 07:40

Nowe badania wskazują, że turystyka odpowiada aż za 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla - trzy razy więcej, niż wynikało z wcześniejszych szacunków - informuje "Nature Climate Change".

Turystyka to wielki globalny przemysł o wartości ponad 7 bilionów dolarów. Zatrudnia co dziesiątego pracownika na świecie, a wzrost obrotów wynosi około 4 proc. rocznie. Wiele małych, wyspiarskich państw(np. Malediwy) jest uzależnionych od dochodów z turystyki.

Wcześniejsze szacunki mówiły, że turystyka odpowiada za od 2,5 do 3 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. W obecnej ocenie, której dokonała Arunima Malik z University of Sydney w Australii oraz jej koledzy, uwzględniona została nie tylko emisja związana z przemieszczaniem się, ale także jedzeniem, pobytem w hotelu czy zakupami pamiątek. Brano pod uwagę zarówno kraje, z których turyści wyruszali, jak i te, do których jechali.

Przeanalizowano dane ze 160 krajów z lat 2009-2013. Uzyskany wynik dla roku 2013 to 4,5 gigatony (Gt), czyli 4,5 miliarda ton w przeliczeniu na dwutlenek węgla. W roku 2009 było to 3,9 gigatony. Jeśli trend się utrzyma, to w roku 2025 emisja osiągnie 6,5 gigatony.

Do wzrostu emisji przyczyniają się zwłaszcza osoby z bogatych krajów, które podróżują do innych bogatych krajów. Pierwsze miejsce należy do USA, kolejne zajmują Chiny, Niemcy oraz Indie. W przypadku tych czterech państw dużą część podróży stanowi turystyka krajowa.

Turyści z Kanady, Szwajcarii, Holandii czy Danii przyczyniają się do znacznie wyższej emisji dwutlenku węgla za granicą, niż we własnych krajach.
Ogólnie turyści z krajów zamożniejszych z reguły dużo wydają na przeloty oraz zakupy i usługi w miejscu przeznaczenia. Natomiast turyści z krajów biedniejszych więcej przeznaczają na transport publiczny oraz nieprzetworzoną żywność.

Jeśli chodzi o emisję przypadającą na głowę mieszkańca, niewielkie wyspy - Malediwy, Cypr czy Seszele - zajmują czołowe pozycje. Za około 80 proc. emisji odpowiadają turyści. Jak zauważają autorzy raportu, kraje te są w trudnej sytuacji potrzebują pieniędzy z turystyki, ale zagraża im zwiększona emisja oraz rosnący z powodu ocieplenia klimatu poziom mórz.

Im bogatsze stają się społeczeństwa, tym więcej podróżują. Widać to w przypadku Brazylii, Meksyku, Indii czy zwłaszcza Chin. Według danych World Tourism Organization w przypadku Chińczyków wydatki na turystykę w roku 2017 (258 miliardów dolarów) niemal dwukrotnie przekroczyły poziom wydatków obywateli USA (135 miliardów dol.).

Jak podkreślają autorzy, w przypadku osób zarabiających powyżej 40 tys. dolarów rocznie emisja gazów cieplarnianych związana z ich wyjazdami turystycznymi rośnie o 13 proc. na każde 10 proc. wzrostu dochodów - najwyraźniej apetyt na wakacyjną konsumpcję rośnie w miarę jedzenia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE