ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzieñ od CIRE
W³a¶cicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Je¶li nie chcesz, aby nasz serwer zapisywa³ na Twoim urz±dzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przegl±darce. Szczegó³y.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spó³ka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

33 pomys³y na klastry energii dosta³y certyfikaty ME
09.05.2018r. 13:18

33 ze 115 zg³oszonych pomys³ów na klastry energii dosta³y w ¶rodê od Ministerstwa Energii certyfikaty pilota¿owego klastra. Energetyka rozproszona jest bardzo wa¿na, chcemy j± rozwijaæ tam, gdzie to mo¿liwe - mówi³ minister energii Krzysztof Tchórzewski.

ME og³osi³o wyniki pierwszego konkursu na certyfikat pilota¿owego klastra energii, który potwierdza, ¿e dan± inicjatywê w pe³ni mo¿na uznaæ za klaster. Jak przypomina³ by³y wiceminister energii, dzi¶ doradca ministra Andrzej Piotrowski, pod³o¿em koncepcji klastrów energii by³o spojrzenie na lokalne mo¿liwo¶ci bilansowania produkcji i konsumpcji energii. Ma³e lokalne ¼ród³a o ró¿nych charakterystykach mog± siê uzupe³niaæ, mo¿na spróbowaæ stworzyæ otoczenie, w którym lokalnie, w do¶æ znacznej mierze mo¿na odpowiadaæ na zapotrzebowanie - doda³.

"Rol± klastrów pilota¿owych jest dostarczenie odpowiedniego modelu, wizji. Wiemy, ¿e nie wszystko siê uda. Ale nawet z tych pora¿ek trzeba wyci±gaæ pozytywne wnioski" - wyja¶nia³ Piotrowski, dodaj±c, ¿e "ca³y czas musimy szukaæ nowych koncepcji". Jak zaznaczy³, nauka z pilota¿u bêdzie podwalin± do kreowania polityki taryfowej, czyli m.in. sposobu wynagradzania klastrów za udzia³ w bilansowaniu ca³ego systemu energetycznego.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oceni³ z kolei, ¿e pomys³em na klastry mo¿emy siê chwaliæ nie tylko w Polsce. "Ci±gle jeste¶my postrzegani jako spo³eczeñstwo, które nie interesuje siê zbyt energetyk± odnawialn±, nie jest zbyt zaanga¿owane w walkê ze smogiem". "Pañstwo potwierdzacie, ¿e to nieprawda, ¿e tam gdzie mo¿emy idziemy w kierunku redukcji emisji i produkcji energii w nowoczesny sposób" - mówi³ do uczestników konkursu, zachêcaj±c jednocze¶nie tych, którzy na razie nie dostan± certyfikatu, do dalszych starañ.
Tchórzewski podkre¶la³, ¿e rozwój energetyki rozproszonej jest bardzo wa¿ny. "Chcieliby¶my, ¿eby taka energetyka rozwija³a siê i zastêpowa³a czê¶ciowo du¿y przemys³ energetyczny. Chcemy go zastêpowaæ energetyk± przedsiêbiorców i obywateli w ka¿dym mo¿liwym miejscu" - mówi³ minister, przypominaj±c, ¿e np. unijny "pakiet zimowy" wskazuje spo³eczno¶ci energetyczne, czyli np. w³a¶nie klastry - jako jeden z przysz³o¶ciowych kierunków.

Joanna Maækowiak-Pandera, szefowa think-tanku Forum Energii przypomnia³a, ¿e planowana przez PSE reforma rynków krótkoterminowych energii jest wielk± szans± w³a¶nie dla klastrów. PSE przygotowuje pakiet zmian, które je¶li zostan± wprowadzone, to daj± nam szanse na liderowanie je¶li chodzi o energetykê rozproszon± - oceni³a. Z kolei szefowa departamentu energii i klimatu Konfederacji Lewiatan Dania Kulczycka zwróci³a uwagê, ¿e wspó³praca w ramach klastra buduje kapita³ spo³eczny, którego brak jest jedn± z barier rozwojowych Polski. "Zrozumienie potencja³u w inicjatywach klastrów wzrasta, tak¿e organizacje ekologiczne sygnalizuj± nam, ¿e widz± zainteresowanie wspó³prac± tego typu na poziomie lokalnym" - wskaza³a.

Koncepcja klastra energii pojawi³a siê w nowelizacji ustawy o odnawialnych ¼ród³ach energii z 2016 r. Klaster z definicji to pewna platforma, umo¿liwiaj±ca równowa¿enie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie - jak mówi ustawa o OZE - piêciu gmin albo jednego powiatu. Chodzi o dopasowanie lokalnej produkcji do miejscowego zapotrzebowania na energiê i na odwrót, ¿eby niewielkie lokalne ¼ród³a nie pracowa³y w sposób przypadkowy, ale uzupe³nia³y siê wzajemnie i w miarê potrzeb. Jednym z efektów takiego podej¶cia jest czê¶ciowe lokalne bilansowanie systemu energetycznego. W dzisiejszym modelu sieci bilansowanie odbywa siê na poziomie krajowym.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIÊCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: n-1 10.05.2018r. 07:14
Najpierw trzeba zidentyfikowaæ problem a potem znajdowaæ rozwiazanie. Nie ma sensu promowaæ klastrów tam gdzie nie ma problemów sieciowych. Klastry powinny ew. powstawaæ tam gdzie s± konieczne du¿e inwestycje sieciowe, o ile jest to najbardziej efektywne rozwi±zanie. Rozwiazanie problemów systemowego bilansowania zapotrzebowania jest
o wiele efektywniejsze w skali kraju lub regionu Europy - na ma³ym obszarze zapewnienie rezerwowania elementów krytycznych jest o wiele bardziej kosztowne o ile w ogóle mo¿liwe.
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI

Autor: centrala 10.05.2018r. 08:33
Energetyka: pomys³y na klastry energii z certyfikatami resortu - brawo Daniel
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, ¿e publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.

Przes³anie komentarza oznacza akceptacjê Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materia³ów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opó¼nienie w pojawianiu siê wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowañ funkcjonowania portalu. szczegó³y...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE