ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miniony kwiecień był rekordowy pod względem poziomu dwutlenku węgla
11.05.2018r. 12:40

Miesięczne, średnie stężenie dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyło w kwietniu 410 ppm (części na milion). Oznacza to 30 procentowy wzrost stężenia tego gazu w stosunku do wartości z roku 1958.

Specjaliści z Mauna Loa Observatory na Hawajach alarmują. Stężenie CO2 w ubiegłym miesiącu wyniosło 410,31 ppm (części na milion).

Obserwatorium prowadzi badania poziomu stężenia tego gazu w atmosferze od 1958 roku, ilustrując je na wykresie nazywanym krzywą Keelinga, od nazwiska jego twórcy Charlesa Davida Keelinga. W marcu minęło dokładnie 60 lat od pierwszych pomiarów.

Na początku krzywej znajduje się jednak wartość znacznie niższa niż obecne. Otóż pierwszy pomiar wykazał stężenie tylko 315 ppm.

W czasie 60 lat doszło więc do 30-procentowego wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Z kolei w 2013 r. pierwszy raz w historii poziom ten przekroczył 400 ppm.
Jak wyjaśniają badacze, przed rewolucją przemysłową stężenie CO2 wahało się w kolejnych tysiącleciach, ale w czasie ostatnich 800 tys. lat nigdy nie przekroczyło 300 ppm.

Dwutlenek węgla ma zdolność do pochłaniania promieniowania słonecznego i zatrzymywania ciepła w atmosferze, dlatego nazywany jest gazem cieplarnianym.

Jak wyjaśniają autorzy pomiarów, jest przy tym najbardziej rozpowszechnionym gazem cieplarnianym, jaki powstaje w wyniku aktywności człowieka.

"Spalamy paliwa kopalne. Dwutlenek węgla gromadzi się w powietrzu. W zasadzie to takie proste" - mówi kierujący badaniami Ralph Keeling ze Scripps Institution of Oceanography, syn twórcy krzywej Keelinga.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: mj 15.05.2018r. 12:45
A jakie były stężenia CO2 przed milionami lat i czy one szkodziły życiu. Chyba raczej przeciwnie. A histeria, którą się ciągle rozkręca wokół CO2 służy jedynie robieniu biznesu na tym temacie. Coraz bardziej skomplikowany i zbiurokratyzowany sposób monitorowania CO2, płacenie coraz większych podatków z tytułu zakupu uprawnień do emisji, które przecież musi płacić przemysł w Europie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE