ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Biały Dom zamyka program klimatyczny NASA
11.05.2018r. 20:04

Biały Dom zdecydował o zamknięciu programu NASA dotyczącego monitorowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery - poinformował rzecznik prasowy Agencji Steve Cole, potwierdzając informacje magazynu "Science".

Program badawczy NASA o nazwie Carbon Monitoring System (CMS) zajmował się poszukiwaniem i monitorowaniem źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co powoduje globalne ocieplenie klimatu. Kosztował 10 mld USD rocznie.

"Administracja prezydenta Donalda Trumpa po cichu zabiła CMS" - napisało w komunikacie biuro prasowe NASA, nazywając tę decyzję "poważnym atakiem na klimatologię". Rzecznik prasowy NASA wyjaśnił, że prezydent USA zaproponował w zeszłym roku wycofanie programu CMS i czterech innych misji naukowych NASA, jednak ostatecznie Kongres postanowił zachować finansowanie czterech misji, natomiast na CMS nie przeznaczono funduszy.
Według rzecznika NASA Donald Trump zawsze był sceptycznie nastawiony do tematu zmian klimatycznych, a w czasie swojej kampanii wyborczej kwestię tę nazwał nawet "wynalazkiem Chin". Przypomniał, że prezydent USA wycofał się z porozumienia klimatycznego przyjętego na konferencji ONZ w Paryżu w 2015 roku, a z powodu braku środków odwołano wystrzelenie na orbitę Ziemi nowego satelity NASA - Orbiting Carbon Observatory-3.

Steve Cole wyjaśnił, że likwidacja tego programu badawczego nie ogranicza zdolności NASA do monitorowania wpływu dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne. Powiedział, że nowy instrument do monitorowania dwutlenku węgla, nazwany GEDI, ma zostać uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze w tym roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryz 12.05.2018r. 10:38
10 mld dolarów na poszukiwanie i monitorowanie źródeł CO2, to rzeczywiście trochę dużo. Listę elektrowni i dużych zakładów da się zrobić taniej. Lepiej te pieniądze zabrać zielonym i przeznaczyć na np. ekologię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 14.05.2018r. 10:05
Bardzo dobrze. Amerykanie już wiedzą jak to jest naprawdę z tym CO2 . Trump jest pragmatykiem - nie będzie wydawał pieniędzy na bzdurne badania. Wpływ CO2 na klimat jest tak naprawdę nieznaczny . Za zmiany klimatu odpowiadają naturalne fluktuacje w pochłanianiu energii w ekosferze dochodzące do 1000 W/m2 a Co2 i emisje cywilizacyjne oscylują na poziomie 4 rzędy niższym ( ułamka Wata). Bardzo ładnie zmiany klimatu widać na wykresie klimatostratygrafii za ostatni 1,8 mln lat. Cykl klimatyczny jest cyklem naturalnym , zawsze przy ociepleniu następowała eksplozja życia na ziemi a ochłodzenie redukowało ilość gatunków. Dzięki ociepleniu które zaczęło sie około 20 tys lat temu mogła powstać cywilizacja ludzka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 16.05.2018r. 17:43
20 000 lat czyli 1000 pokoleń to zdecydowanie za mało, aby dokonała się ewolucja w szczególności gdy rozpatruje się mutacje synchroniczne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 16.05.2018r. 22:16
Kol "Liczyk" .... ja w kontekście 20 tys lat nie mówię o ewolucji homo sapiens sapiens tylko o powstawaniu cywilizacji ludzkiej a to dwie różne sprawy . Historia człowieka to znacznie więcej jak 1 mln lat.....bo człowiek nie powstał "od tak sobie"(jak w biblii napisano) tylko trwało to że hoho..... A klimat bujał się i będzie tak dalej bez względu na to cokolwiek zrobimy - choć ja mam pomysł jak spowodować odwrócenie (bądź zahamowanie trendu) klimatycznego. Sprawa jest banalnie prosta - należy "połechtać" atomówkami kilka wyselekcjonowanych wulkanów coby trochę nakopciły ale nie za bardzo - myślę ,że akurat to potrafimy zrobić. Emisja określonej ilości km3 pyłów z pewnością wpłynie na klimat tylko jak już mówiłem należy to czynić rozważnie .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE