ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: budowa wiatraków na morzu musi być powiązana z budową atomu
14.05.2018r. 15:11 14.05.2018r. 13:13

Nie wyobrażam sobie budowy energetyki wiatrowej na morzu, bez perspektywy rezerwy w postaci atomu - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Nie wyobrażam sobie możliwości podjęcia decyzji o budowie energetyki wiatrowej na morzu bez rozstrzygnięcia sprawy energetyki jądrowej. (...) Nie widzę możliwości, by można było podjąć decyzję, żeby energetyka na morzu mogła tak szybko się rozwijać jak wielu przedsiębiorców ma zamiar, bez perspektywy zbilansowania tego. Ja w każdym razie te dwie rzeczy łączę" - powiedział Tchórzewski podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Dodał, że - jego zdaniem - od każdego, kto chce budować energetykę odnawialną należałoby oczekiwać, by "przynajmniej w 50-proc. wyręczał państwo w budowie energetyki konwencjonalnej".

Tchórzewski wskazał, że "ze wszystkich stron jest duże ciśnienie na otwarcie się na energetykę odnawialną na morzu".

"Jeśli zgłaszane jest oczekiwanie rzędu 7-9 GW mocy, to tyle samo musimy mieć w rezerwie. Tymczasem poza Dolną Odrą cały potencjał wytwórczy znajduje się w innej części kraju. (...) Nie ukrywam, że czekam, by wspólnie decyzja była podjęta. To znaczy decyzja o tym, że możemy się otwierać na morze, jeśli otworzymy się także na budowę energetyki konwencjonalnej nad morzem (PGE mówi już o dwóch blokach gazowych w Dolnej Odrze), ale z drugiej strony potrzebna jest niezwykle ważna decyzja o budowie elektrowni jądrowej" - powiedział minister.
Jak zaznaczył, "od 2021 r. udział węgla w produkcji energii elektrycznej będzie sukcesywnie spadał w związku z koniecznością wyłączenia najstarszych bloków". "A wszystko co nowe, będzie +pozawęglowe+. Zakładam utrzymanie poziomu zużycia węgla do roku 2045-2050, co przy dynamicznym wzroście zużycia energii elektrycznej oznacza spadek udziału węgla w produkcji z ok. 80 proc. do 50 proc." - mówił Tchórzewski. "To bardzo duży wysiłek inwestycyjny" - dodał.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak w czasie dyskusji o strategii dla polskiej energetyki zwrócił z kolei uwagę na bardzo szybki wzrost zużycia gazu, za który odpowiada elektroenergetyka. Podkreślił, że w ciągu 4 lat sektor ten podbije zużycie o kolejne 4 mld przy bardzo konserwatywnych założeniach.

To oznacza, że ewentualne kłopoty z dostawami gazu przekładać się będą na braki energii, dlatego koniecznie należy usunąć monopol w imporcie gazu i zapewnić sobie dostęp do złóż zewnętrznych na warunkach rynkowych - mówił prezes PGNiG. Woźniak wyraził przekonanie, że sytuację taką uda się osiągnąć po 2022 r. czyli po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości produkcyjnych PGNiG na koncesja spółki na Morzu Północnym i szelfie norweskim. Chcemy wypełnić gazociąg własnym gazem, własny gaz zawsze jest najtańszy - podkreślił.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk 50 14.05.2018r. 14:45
EJ jest źródłem energii pracującym w podstawie.
Czas wykorzystania mocy zainstalowanej przekracza
8000 h/rok.
Elektrownie wiatrowe współpracują w systemie ze źródłami mocy regulowanej. Budowa regulowanej mocy w EJ jest utopią techniczną i ekonomiczną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Janek 14.05.2018r. 18:09
Dokładnie tak
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gosc 14.05.2018r. 20:27
@Energetyk 50 ma bardzo dużo racji
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE