ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wirtualny Minisystem Elektroenergetyczny. Wielkopolska Południowa
17.05.2018r. 05:14

J. Popczyk, K. Bodzek, J. Grześkowiak
Dlaczego wirtualna platforma WME (wirtualny system elektroenergetyczny) jest wehikułem do mono rynku energii elektrycznej OZE, funkcjonującym przecież w tendencji na rzeczywistej, chociaż bardzo zredukowanej, infrastrukturze sieciowej? Dlatego, że umożliwia od zaraz konsolidację istniejących, bardzo zróżnicowanych, zasobów ludzkich i materialnych na rzecz jasno określonego celu. Tym celem jest zbudowanie rynkowego mechanizmu "wpychania", krok po kroku (za pomocą sił konkurencji), źródeł wytwórczych w osłony kontrolne: OK1, OK2, OK3. Czy da się w horyzoncie 2040 zbudować mono rynek energii elektrycznej OZE w 70-tysięcznym mieście wykorzystując przejściowo do tego celu platformę WME? Wyniki Raportu dla platformy WME rozpostartej na starcie w przybliżeniu na jednej dziesiątej części województwa wielkopolskiego dają podstawę do stwierdzenia, że jest to możliwe.

Fakt, że świat oszalał na punkcie wirtualizacji trzeba przejściowo przyjąć z pokorą. Ale rozsądek podpowiada, aby nie rezygnować z wysiłku na rzecz zapewnienia sobie powrotu do rzeczywistości. Te dwa zdania oddające ogólną współczesną sytuację są bardzo pomocne do scharakteryzowania istoty roli platformy WME w przetransformowaniu obecnej energetyki w mono rynek energii elektrycznej OZE, w części dotyczącej rynku wschodzącego energii elektrycznej (1).

Wirtualizacja na rynku energii elektrycznej jest potrzebna do masowego włączenia się w proces transformacji energetyki prosumentów i niezależnych inwestorów. Uruchomienie takiego procesu jest możliwe praktycznie natychmiast, ale tylko "ponad" siecią. Wykazał to ciąg kolejnych działań podjętych przez autorów Raportu, które na platformie badawczej doprowadziły, po licznych próbach, do zafiksowania się na budowie platformy WME szerokiego środowiska obejmującego, oprócz autorów Raportu, bardzo zróżnicowanych prosumentów (samorządy, przedsiębiorcy MSP, gospodarstwa rolne, gospodarstwa domowe), zróżnicowanych niezależnych inwestorów (źródła wiatrowe, duże źródła PV), a także operatorów OSDn. W rezultacie komplet badań symulacyjnych został ostatecznie przeprowadzony dla minisystemu o rocznym zapotrzebowaniu energii elektrycznej rzędu 160 GWh nazwanego: WME Wielkopolska Południowa (SBU); akronim "SBU" opisowo oznacza minisystem "skonsolidowany w procesie badawczo-uzgodnieniowym w realnym środowisku gospodarczym".

Wirtualizacja, oznaczająca działanie mechanizmów rynkowych ponad siecią, w praktyce musi oznaczać nową alokację opłat sieciowych (oczywiście także systemowych, ale to jest odrębne zagadnienie). Wykorzystana w Raporcie ogólna koncepcja alokacji (mająca charakter propozycji) bazująca na zasadzie "wytwórca płaci", jest właściwa dla badań rozwojowych. Jednak ze względu na sprzęgnięcie opłaty sieciowej z kosztem wytwarzania (koszt jednoskładnikowy) i uzmiennienie z zastosowaniem przedziałów 5-minutowych będzie mogła być też podstawą do kreowania dynamicznych jednostkowych kosztów jednoskładnikowych na wschodzącym rynku energii elektrycznej (1).

Z drugiej strony, przeprowadzone badania symulacyjne dla minisystemu WME Wielkopolska Południowa (SBU) pokazują jednoznacznie, że bezpowrotnie kończy się na rynkach końcowych energii elektrycznej czas cenotwórstwa kosztowego (według zasady: ceny odzwierciedlają koszty). Rozpoczyna się centwórstwo, którym rządzi zasada: ceny odzwierciedlają wartość energii elektrycznej.

W tym aspekcie, uzyskane w Raporcie wyniki ukazują całkowicie nowy aspekt cenotwórstwa, którym są "asynchroniczne transakcje pakietowe". Przedstawione w Raporcie bilanse pokazują klasę takich pakietów charakterystycznych dla wirtualnej osłony OK3. W konkretnym wypadku jest to osłona minisystemu WME Wielkopolska Południowa (SBU). Oczywiście są to pakiety zakupowe (importowe) w wypadku deficytu w bilansie oraz pakiety sprzedażowe (eksportowe) w wypadku nadwyżki produkcji. Zakłada się, że pakiety te będą "wystawiane" na rynek przez inteligentne sieciowe terminale dostępowe, co będzie dyfuzją cenotwórstwa do inteligentnej infrastruktury wschodzącego rynku energii elektrycznej (1). Dla potrzeb praktycznych będzie potrzebne wytworzenie standardów profili cenowych ofert (jeśli nawet potrzeba ta jest sprawą przyszłości, to niedalekiej).
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE