ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME przyznaje że Polska może naruszyć cel klimatyczny
16.05.2018r. 12:33 16.05.2018r. 11:00

Polska może mieć problem ze zrealizowaniem celów OZE wynikających z unijnej polityki klimatycznej - wynika ze słów dyrektora departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Energii Andrzeja Kaźmierskiego.

Przedstawiciele sektora Odnawialnych Źródeł Energii ostrzegali dyrektora podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach, że niestabilność prawa zmniejsza atrakcyjność inwestycji w tego rodzaju energetykę, a są one konieczne, by Polska wypełniła cel zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym wyznaczony w polityce klimatycznej do 2020 roku.

- Często słyszę apele typu: "przestańcie zmieniać prawo, ale w następnym akapicie zawsze jest "zmieńcie je w danym kierunku" - zażartował Kaźmierski. - Prawo trzeba zmieniać, adaptować, zwłaszcza w materii jak OZE, w której bardzo dużo się dzieje w biznesie, ale przy zachowaniu kierunku - zastrzegł urzędnik. - Nie demonizowałbym 2020 roku, bo potem jest 2021 i 2030, czyli nowe wymogi klimatyczne. Znacznie gorsze byłoby nie zrobienie nic i nieosiągnięcie wyniku w 2021 roku. Trzeba nadać właściwy tor rozwoju energetyce odnawialnej - dodał.

"Ogólny cel OZE może być naruszony przez transport, jest bowiem problem biopaliw. Biopaliw pierwszej generacji nie można dodać więcej niż jest to technicznie możliwe, a drugiej generacji nie ma na rynku" - powiedział dziennikarzom Kaźmierski, w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dodał, że z analiz wynika, że w przypadku elektroenergetyki cel OZE zostanie osiągnięty albo będzie do tego "blisko".
"Być może energetyka zrealizuje go kilka miesięcy później. W budowie jest tyle, ile potrzeba do realizacji celu. Opóźnienia trwających budów nie będą problemem. Problem będzie, jeśli nie zaczniemy tych budów" - powiedział dyrektor.

Kaźmierski poinformował, że nie wiadomo, czy i jakie mogą być konsekwencje finansowe niedotrzymania celu OZE.

Celem dla Polski jest 15-proc. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE